Piyasalarda 'Kara Pazartesi' korkusu

Piyasalarda 'Kara Pazartesi' korkusu
Piyasalarda 'Kara Pazartesi' korkusu
Son iki haftadır resesyon ve borç krizi endişeleriyle sarsılan piyasalar, Standard and Poor's'un ABD'nin uzun vadeli kredi notunu tarihinde ilk kez düşürmesi kararının ardından kritik bir haftaya giriyor.

Uluslararası piyasalarda pazar günü işlem yapılan az sayıdaki borsadan biri İsrail’deki Tel Aviv Borsası’nda temel göstergesi TA-100 endeksinin yüzde 6,3 değer kaybetmesinin ardından işlemlere ara verildi.

Panik havası yaşanacak
Piyasaların uzun zamandır beklediği bir gelişme olmasına rağmen, ABD ’nin kredi notunun düşürülmesi açılışla birlikte panik satışlara neden olacak. Fakat panik havanın ardından piyasaların dengelenmesi bekleniyor. Zira, son iki haftadır tansiyonun yükselmesine neden olan resesyon endişeleri ve Avrupa ’daki borç krizinin yaygınlaşacağı kaygıları konusunda merkez bankalarının atacağı adımlar gündemde ilk sıraya oturacak.

Telekonferans trafiği
ABD, Almanya , Japonya, Kanada, Fransa, İtalya ve İngiltere’nin oluşturduğu G7 ülke temsilcilerinin, S&P’nin ABD’nin kredi notunu düşürme kararına karşı piyasalarda oluşabilecek panik havasını önlemek için ortak bir açıklama yayımlayabilecekleri belirtildi.

bigPara.com