Piyasalarda mini deprem

Mali piyasalar dün oldukça hareketli bir gün geçirdi. İran'a füze atıldığına ilişkin haberle birlikte panik işlemlere sahne olan Türk mali piyasaları bu şoku kısa sürede üzerinden attı.

İSTANBUL - Mali piyasalar dün oldukça hareketli bir gün geçirdi. İran'a füze atıldığına ilişkin haberle birlikte panik işlemlere sahne olan Türk mali piyasaları bu şoku kısa sürede üzerinden attı. Ancak IMF'nin Türkiye'yi teşvikler konusunda uyarması, ABD Merkez Bankası Greenspan'in faiz artırımına devam edileceğinin bir kez daha altını çizmesi tedirgin piyasalarda tepkilere neden oldu.


İran'dan gelen haberle 26.890 seviyesine kadar gerileyen borsa bileşik endeksi günü toparlanmayla kapatmasına karşın 502 puanlık kayıpla 27.661'den tamamladı. Bono faizleri 0.4 puanlık çıkışla yüzde 17.85'e ulaşırken, bankalararası piyasada 1.3200'yi aşan dolar serbest piyasada günü 0.2 YKr artışla 1.3170 YTL'den kapattı.
Borsanın zaten bir düzeltme hareketi yaşadığını, İran'dan gelen haberin de bunu güçlendirdiğini söyleyen borsacılar, "Dün saldırı haberiyle birlikte 'bölgede yeni bir savaş mı çıkacak?' kaygısı arttı. Bu da panik satışlara neden oldu. Ancak kısa sürede atlatıldı. Borsanın bundan sonraki desteği olan 27.500 ile 28.000 bandında hareketini korumasını bekliyorum. Şayet 27.500 desteği kırılırsa 27.000 gündeme gelecek. Ancak bunun altı şimdilik zor" diye konuştu.
Avrobond'a satış geldi
Faiz ve döviz piyasasında da dün sert fiyat hareketleri gözlendi. İran haberinin yerli ve yabancı yatırımcıları satışa yönelttiğini ancak bu işlemlerin hacimsiz olduğunu belirten bir bankacı ardından gelen çelişkili açıklamalarla faizde toparlanma gözlendiğini söyledi. Ancak hemen ardından FED Başkanı Greenspan'in ve IMF'nin açıklamalarının geldiğini ve bunun piyasaları tedirgin ettiğini söyleyen aynı bankacı gün içindeki gelişmeleri şöyle özetledi;
"Greenspan'in açıklamaları hızlı faiz artırımı korkusunu pekiştirdi. Bu bono ve avrobond'lara satış getirdi. Bu arada IMF'nin 'Hükümetin teşvik planı bütçe hedeflerini tehlikeye sokuyor' açıklaması da satışları artırdı. Ancak zaten bono faizlerinin bu seviyesi birçok kesimi rahatsız edecek kadar düşüktü. Üst üste gelen açıklamalar ve piyasadaki TL sıkışıklığı beklenen düzeltme hareketini kuvvetlendirdi. IMF veya Ortadoğu'ya ilişkin şu anda uzak görünen çok olumsuz bir gelişme yaşanmazsa bu çıkışın sınırlı kalmasını bekliyorum. Çünkü yabancıların Türkiye'ye olan ilgisi devam ediyor."
IMF tedirgin etti
Döviz piyasasında da dün İran'ın yanı sıra FED ve IMF'den gelen açıklamalar
belirleyici oldu. Yerli ve yabancıların bu haberlere bağlı gün içinde alış-satış yaptığını söyleyen bir bankacı, "FED açıklaması kademeli faiz artırımının süreceğine işaret ettiği için beklentiler doğrultusunda kaldı. Ancak IMF tedirginlik yarattı. Piyasa 1.3100 YTL'yi alım, 1.3200 YTL'yi ise satış için fırsat olarak görüyor. Paritede önemli dalgalanma olmazsa şimdilik bu bant korunacaktır" dedi.