Piyasalarda 'negatif' coşkusu

Ağustos ayı enflasyonunun beklentilerden düşük ve negatif çıkması piyasalara olumlu yansıdı.
Gün boyunca yüksek seviyelerini koruyan İMKB enflasyon rakamının erken açıklanmasının da etkisiyle kapanışta 724 puanlık yükselişle 38.139 puana ulaştı.

İSTANBUL - Ağustos ayı enflasyonunun beklentilerden düşük ve negatif çıkması piyasalara olumlu yansıdı.
Gün boyunca yüksek seviyelerini koruyan İMKB enflasyon rakamının erken açıklanmasının da etkisiyle kapanışta 724 puanlık yükselişle 38.139 puana ulaştı. Yaklaşık iki dakika erken açıklanan enflasyon rakamının etkisiyle 37.900 puan civarında seyreden İMKB Endeksi'nin yaklaşık 150 puan yükselmesi dikkat çekti. Benzer tepkiler diğer piyasalarda kendini gösterdi. Gün boyunca 1.4500 YTL seviyesinde seyreden dolar bankalararası piyasada 1.4400'leri zorladı. Dolar serbest piyasada günü 0.8 YKr değer kaybıyla 1.4570 YTL'den kapattı. Bono piyasasının en çok işlem gören gösterge kağıdı 16 Temmuz 2008 vaodeli tahvil ise son daikka artan alımlarla günü 0.44 puan düşüşle yüzde 19.10'dan tamamladı.
Piyasanın zaten düşük bir enflasyon rakamı beklediğini ve bunu fiyatlandırdığını, bu nedenle sabah saatlerinden itibaren pozitif havanın korunduğunu ifade eden para yöneticileri, ancak eksi enflasyon beklenmediği için piyasaların olumlu tepki verdiğini belirtti. Uzmanlar, bu olumlu havanın bugün de piyasada sınırlı etkisinin sürebileceğini söyledi.