Piyasalarda Ortadoğu gerginliği

İsrail'in Lübnan'a saldırmasıyla yeniden doruk noktasına çıkan Ortadoğu'daki gerginlik ve petrol fiyatlarındaki tırmanış mali piyasalarda yeni bir dalga yarattı.

İSTANBUL - İsrail'in Lübnan'a saldırmasıyla yeniden doruk noktasına çıkan Ortadoğu'daki gerginlik ve petrol fiyatlarındaki tırmanış mali piyasalarda yeni bir dalga yarattı. Gelişmekte olan ülkeler içinde yüksek cari açığı, yükselen enflasyonu, Genelkurmay, cumhurbaşkanlığı seçimi ve erken seçim beklentileri nedeniyle en zayıf halka olarak görülen Türkiye'de bu nedenle diğer ülkelere göre piyasaların tepkisi daha sert oldu.
Güne satışlarla başlayan ve ikinci seansta da düşüşü hızlanan İMKB son dakika işlemleriyle toparlama çalışmasına karşın kapanışta yüzde 2,25 kan kaybederek yine en sert tepkiyi veren borsa oldu. Son dalgalanmanın ardından Türkiye'ye karşı çok kırılgan olan yabancıların Ortadoğu'da tırmanın gerginliğin etkisiyle önceki gün başlayan satışları dün de sürdü. Çok yoğun olmamasına karşın bono satıp döviz alan yabancı yatırımcıların işlemleri yüzünden dolar günü 1.9 YKr artışla 1.5810 YTL'den, avro ise 2.3 YKr yükselişle 2.0070 YTL'den kapattı. Bono faizleri ise bugün valörlü işlemlerde 0.56 puan çıkışla yüzde 19.58'e yükseldi.
Dünya borsaları inişte
Japon Merkez Bankası'nın (BOJ) iki gün süren ve bugün sona erecek toplantısından çıkması beklenen 0.25'lik faiz artırımı dünya borsalarında satışlara neden oluyor. Avrupa borsalarının göstergesi Eurotop 100 endeksi yüzde 1.36 değer yitirdi. ABD borsasında Dow Jones dün açılışta yüzde 0.67 geriledi. Gelişmekte olan ülke piyasalarının lokomotofi Brezilya yüzde 1.34, Rusya yüzde 3.95 düştü.
Türkiye fazla tepki verdi
İMKB'nin ise dün 805 puan düşüşle 35.010 puana hacimsiz gerilediğine dikkat çeken borsacılar, "Dünya borsaları BOJ'un faiz artıracağı beklentisiyle geriliyor. En zayıf halka olan Türkiye'de ise İMKB en sert tepki veren piyasa oldu. Tabii Ortadoğu'daki tırmanan gerginlikte İMKB'nin düşüşünü destekledi. Hacimsiz düşüş bir süre daha devam edebilir" yorumu yaptı.
Faiz oranlarında ve dövizdeki yükselişte dış ülkelerdeki gelişmelerin etkili olduğunu belirten bankacılar, "Kırılganlık nedeniyle fazla tepki verdiğimizi düşünüyorum. Sürpriz yaşanmazsa bu ilk tepkinin ardından yine gevşeme yaşanabilir" dedi.