Piyasalarda 'para' kâbusu

Piyasalarda 'para' kâbusu
Piyasalarda 'para' kâbusu

Kredi derecelendirme kuruluşu S&P, Avrupa da durgunluğun yılın 3. çeyreğine kadar süreceğini belirtti

ABD Merkez Bankası'nın para musluklarını 'şimdilik' açmayacağının anlaşılması ve İspanya'ya ilişkin kaygılar borsaları sarstı, altın yüzde 3 düştü

ABD Merkez Bankası’nın (FED) mart ayı tutanaklarında, ekonomiye ek destek sağlanması fikrinden uzaklaştığının anlaşılması piyasalarda tansiyonu yükseltti. Avrupa borsalarında yüzde 2 civarında kayıplar yaşanırken, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası da günü yüzde 1,3’lük düşüşle 62.463 puanla kapattı. Dolar iç piyasada 1.79 TL’nin üzerine çıktı. Euro/dolar paritesi de 1.3233 seviyesinden 1.3120’nin altına indi. Önceki gün açıklanan tutanaklar, FED yetkililerinin ekonominin kademeli olarak iyileşmesine bağlı olarak yeni bir parasal destek sağlanması fikrinden uzaklaştığını ortaya koydu. Federal Açık Piyasa Komitesi’nin mart ayına ilişkin tutanakları, oy hakkı bulunan 10 komite üyesinden sadece ikisinin ek parasal desteğe ihtiyaç duyulabileceği görüşünde olduğunu gösterdi.

Piyasalar yakıtsız kaldı
FED tutanaklarından piyasanın istediği sonuçların çıkmadığına işaret eden analistler, parasal genişleme konusunda çoğunluğun sergilediği karşı görüşün, bu konunun bir süre için rafa kaldırılmasına neden olacağı görüşünde. Bundan sonraki süreçte istihdam ve enflasyon rakamlarındaki değişikliklerin takip edileceğini kaydeden analistler, özellikle enflasyon rakamlarında gerileme yaşanmasının parasal genişleme umutlarını yeniden canlandırabileceğini ileri sürdü. İç piyasada da Merkez Bankası’nın enflasyon hedefini yukarı revize etmek yerine ek sıkılaştırma yapacağını açıklamasının piyasalar üzerinde baskı oluşturması bekleniyor. İlk çeyrekte piyasalardaki uçuşun yakıtını Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) doldurduğuna, fakat ikinci çeyrekte piyasaların artık yakıtsız kaldığına işaret eden analistler, “ABD’de veriler güçlü kaldığı sürece faizler yükselecek, görülmeyen ve konuşulmayan sorunlar ortaya çıkacak. Bundan sonra 25 Nisan’a kadar her güçlü ABD verisi risk alma iştahını azaltacak” değerlendirmesinde bulundu.

İspanya kritik süreçte
Yunanistan’ın ardından en zayıf halka olarak görülen İspanya’nın dün gerçekleştirdiği borçlanma ihalelerinde yükselen faiz oranları tedirginliği arttırdı. 2020 vadeli tahvil ihalesinde faiz yüzde 5,156’dan 5,338’e, 2016 vadeli ihalede faiz yüzde 3,376’dan 4,319’a, 2015 vadeli ihalede ise faiz yüzde 2,440’tan 2,890’a çıktı. Euro Bölgesi’nde perakende satışların düşmesi de resesyon endişelerini canlandırdı.

Altın 3 ayın dibine indi
FED’in parasal genişleme umutlarını törpülemesinin ardından küresel resesyon endişelerinin artması ve fonların satışları altın fiyatlarını 3 ayın dibine çekti. Altının ons fiyatı dün yüzde 3 düşerek 1.620 doların altına indi. Altının ons fiyatında 28 Şubat’taki 1.785 dolardan bu yana yaşanan düşüş yüzde 9’u geçti.

S&P krizden çıkış tarihini verdi
Kredi derecelendirme kuruluşu S&P, Avrupa’da durgunluğun yılın 3. çeyreğine kadar süreceğini, ancak yıl sonuna doğru ya da 2013 başında resesyondan çıkmasının öngörüldüğünü belirtti. S&P, İspanya, İtalya ve Portekiz gibi güney ülkelerinin ise bu yıl gerçek bir resesyonla karşı karşıya kalabileceğini kaydetti.

Düşüşü neler tetikledi
FED’in parasal genişleme beklentilerini kırması.
İspanya’nın tahvil ihalelerinde faizin yükselmesi.
Euro Bölgesi’nde perakende satış-ların azalması.
Euro Bölgesi PMI Endeksi’nin 50’nin altında kalması.
S&P’nin İspanya, Portekiz ve İtalya için resesyon uyarısı.

ECB faizi değiştirmedi
Avrupa Merkez Bankası (ECB), dün yaptığı toplantıda, gösterge faiz oranını yüzde 1’de tutma kararı aldı. ECB Başkanı Mario Draghi enflasyonun 2012 boyunca yüzde 2’nin üzerinde kalmasının muhtemel olduğunu söyledi. Draghi, Euro Bölgesi ülkelerinin borç ve işsizlik seviyesinin yüksek kalmaya devam edeceğini, ekonomide toparlanmanın aşamalı olarak süreceğini belirterek emtia fiyatlarındaki artışın enflasyonist risklerin başını çektiği uyarısında bulunarak, tahvil takasının Yunan bankalarının sermayesini sildiğini söyledi.(radikal)

bigPara.com