Piyasalarda 'rest' dalgası

Başbakan Erdoğan'ın restiyle sarsılan piyasalar, uluslararası piyasaların etkisiyle toparlandı. İMKB'de endeks 34.048'e yükseldi, dolar ise 1.599'a geriledi.

İSTANBUL - Başbakan Tayyip Erdoğan'ın AB'ye rest çeken açıklama yapmasına rağmen uluslararası piyasalardaki toparlanma iç piyasayı olumlu etkilemeyi sürdürdü. Bu arada hafta içinde Macaristan'ın kredi notunu düşüren S&P'nin Türkiye'nin notunu değiştirmediğini açıklaması da piyasaları olumlu etkileyen bir başka gelişme oldu.
Gün içinde 35.057'e yükselen İMKB, Başbakan'ın sert çıkışıyla gerilemesine karşın günü 420 puan çıkışla 34.048'den tamamlarken, sabah yabancıların sınırlı alımıyla yüzde 19.04'e inen 9 Nisan 2008 vadeli gösterge tahvilin faizi Başbakan'ın açıklamaları ve AB üyesi ülkelerden gelen tepkilerin ardından valörlü işlemlerde yüzde 19.61'e ulaştı.
Başbakan'ın açıklamaları öncesinde 1,5580 YTL'den işlem gören dolar ise günü 0.3 YKr düşüşle 1.5990 YTL'den kapattı.
Uyarıya rağmen konuştu
Dün İSO'da konuşma yapan Başkan Tanıl Küçük'ün istikrarı bozacak söylemlerden herkesin kaçınması gerektiğini vurgulayan sözlerinden beş dakika sonra kürsüye çıkan Başbakan Erdoğan önce Küçük'e hak verdi ardından AB'ye sert bir çıkış yaptı. Başbakan 'KKTC üzerindeki izolasyonlar kalkmadan, liman ve havalimanlarının Güney Kıbrıs'a açılmayacağını söyledi ve "Bu nedenle müzakereler durursa dursun" dedi.
Uluslararası piyasalardaki toparlanmanın yanı sıra S&P'nin açıklamasıyla moral bulan piyasalarda Başbakan'ın sözleri zayıf tepki buldu. Ancak öğleden sonra AB üyesi ülkelerden gelen açıklamalar moral bozdu.
Bu arada ABD Merkez Bankası FED'in Başkanı Ben Bernanke'nin faiz konusunda nispeten rahatlatan sözleriyle temkinli toparlanma gözlenen uluslararası piyasalardaki hareketler piyasalar üzerinde belirleyici oldu.
Bir bankanın Hazine yönetmeni FED Başkanı'nın açıklamasının ardından kısa dönemde dış piyasalarda toparlanma yaşanmasının beklendiğini söyledi. Kısa vadede faiz ve döviz mevcut seviyelerini korusa bile global piyasalarda dalgalanma yaşanmazsa yaz aylarında trendin aşağı yönde olduğunu söyleyen bir yetkiliyse, "Uluslararası piyasalarda yeni bir şok yaşanmazsa dolarda 1.6000, bono faizinde ise yüzde 20'ler tavan olur"
Faizde 18.5 şimdilik zor
Temmuz ve ağustos ayında enflasyondaki yükselişin süreceğini hatırlatan bir bankacı, "Bu nedenle yaz aylarında bono faizlerinin yüzde 18.5-18'lerin altına inmesini beklemiyorum. Bu seviyeye inmesi içinse ancak uluslararası piyasaların karışmaması ve içerde de cumhurbaşkanlığı gibi hassas konularda tartışmaların tırmanmaması gerekiyor" yorumu yaptı.
Bernanke bu kez umut verdi
FED Başkanı Ben Bernanke önceki gece Economic Club of Chicago'da yaptığı konuşmada enflasyon konusunda geçmişteki konuşmalarının aksine daha ılımlı bir tablo çizdi. Ehflasyon bekleyişlerinde bir düşüş gözlendiğini söyleyen Bernanke, konuşmasında yüksek enerji fiyatlarının enflasyon üzerindeki etkisinin sınırlı kalmasının FED'in beklentileri yönetme konusundaki başarısını gösterdiğini belirtti. Bernanke bekleyişler konusunda bir çıpanın mevcut olması durumunda, enflasyonla mücadelede başarıya daha sınırlı parasal önlemle ulaşılabileceğini söyledi.
Ekonomistler FED'in 28-29 Mayıs'ta yapılacak toplantısında faizlerde çeyrek puanlık artış yapılacağından emin olduklarını söylüyor. Ancak bu beklentinin hafta başından bu yana piyasaları etkilememesinin nedeni fiyatlara yansıtılmış olması.