Piyasalarda 'savaş' rüzgârı

İsrail ve Lübnan arasındaki çatışmaların sertleşmesi yüzünden yatırımcıların güvenli yatırım araçlarına yönelmesi, Türkiye gibi gelişmekte olan piyasalardan para çıkışlarına neden oluyor.

İSTANBUL - İsrail ve Lübnan arasındaki çatışmaların sertleşmesi yüzünden yatırımcıların güvenli yatırım araçlarına yönelmesi, Türkiye gibi gelişmekte olan piyasalardan para çıkışlarına neden oluyor. İsrail'in saldırılarının başladığı geçen haftadan bu yana İstanbul Borsası'ndaki kayıp yüzde 9'u buldu. İMKB dün de 1128 puan düşüşle 32.702'den günü kapattı. Aynı süreçte YTL'nin dolar karşısındaki değer kaybı, yüzde 2.3 oldu. Dolar, dün de 1.2 YKR artışla 1.5930 YTL'den kapandı. 9 Nisan 2008 vadeli tahvil ise günü 0.64 puan çıkışla yüzde 19.91'den tamamladı.
Türkiye'ye yaramadı


Büyütmek için tıklayınız

Uluslararası piyasalarda doların değer kazandığına dikkat çeken bir bankacı, "Yatırımcılar, güvenli liman olan dolar varlıklarına yöneldi. Bu da doların değer kazanmasını destekledi" dedi.
Ortadoğu'daki gerilimin, yatırımcıları ABD tahvillerine yöneltmesiyle gelişmekte olan piyasa tahvilleri içinde en çok Türkiye'nin dolar cinsi tahvilleri değer kaybetti. Reuters'te yer alan bir habere göre yatırımcılar, yüksek riskli ortamda hepsi dolar üzerinden fiyatlanan altın, petrol ve ABD Hazine tahvili satın alıyor. Bank Austria/CAIB stratajisti Stefan Kollek, "Ortadoğu'da gerilimin tırmanması risk iştahını azaltıyor ve özelde Türkiye üzerinde etkili oluyor" dedi.
Dün 137.37 dolardan satılan 30 yıllık avrobond değer kaybederek 136 dolara kadar geriledi.
Geçen hafta yüzde 19'a gerileyen gösterge faiz Ortadoğu'dan gelen haberlerle yükseldi ve dün yüzde 20.40'a kadar çıktı.
Tekfenbank'tan Bahar Yazgan, faizdeki tırmanışı değerlendirirken ana etkeni Ortadoğu'daki sıcak gelişmelerin oluşturduğunu belirtti. Yazgan'a göre, iç faktörlere bir de Ortadoğu'daki çatışmalar, küresel likiditenin yönü gibi dış faktörler eklendiği düşünülürse faizin yüzde 19'un altına kalıcı olarak inmesi mümkün görünmüyor. Savaş ortamı devam ettiği için faizin nereye yükseleceğini öngörmek de zor.
Gözler FED Başkanı Bernanke'nin sunumunda
Savaşın getirdiği olumsuz havanın artarak sürdüğünü belirten borsa uzmanları, gerginliğe bağlı olarak rekor seviyelere çıkan petrol fiyatlarının da dünya piyasalarındaki düşüşü tetiklediğini söyledi.
Yüksek petrol fiyatlarının ABD'nin enflasyon beklentilerini artırdığını ifade eden bir analist, "ABD Merkez Bankası'nın (FED) faiz artırımlarına ara vermesinin gündemde olduğu bir zamanda petrolün durumu tedirginlik yaratıyor. Yarın FED Başkanı Ben Bernanke'nin sunumu ve ABD tüketici endeksi sonuçları izlenecek" dedi.
Gedik Menkul Değerler Araştırma uzmanı Yunus Kaya, "İMKB'nin 31.500 teknik desteğine inmesi durumunda olumsuz havayla birlikte orta vadede 28.000'e gidilmesini bekliyorum" diye konuştu.
Uzmanlar, Türkiye'de tekrar gündeme gelen terör konusunun da yurtiçindeki olumsuz havayı artırdığını söyledi.