Piyasalarda tedirginlik

Fransızların AB Anayasası'na 'Hayır' deme olasılığının yüksekliği ve Almanya'da Schröder'in güç kaybı, piyasaları vurdu. Borsa 1135 puan düştü, dolar 1 YKr, faiz 0. 64 puan çıktı.
Haber: YASEMİN KAPIYOLDAŞ / Arşivi

İSTANBUL - Piyasalar, Avrupa Birliği'ne ilişkin kaygılarla dün ciddi sarsıntı yaşadı. Fransa'da, 29 Mayıs'ta yapılacak AB Anayasası referandumu öncesinde, kamuoyu yoklamalarında 'Hayır' oyları ağırlık kazandı. 'Hayır' oyları Türkiye'nin üyeliğine yönelik beklentileri sekteye uğratırken, Türkiye'nin AB üyeliğine ciddi destek veren Almanya Başbakanı Gerhard Schröder hükümetinin hafta sonu bölgesel seçimi kaybetmesinin ardından erken federal seçim istemesi kaygıları artırdı.
Bütün bu gelişmelerden olumsuz etkilenen borsaya bir darbe de avro karşısında son yedi ayın en düşük seviyesine gerileyen pariteden geldi. Avrupa'dan esen sert rüzgârların borsaya maliyeti, 1135 puanı bulan kayıptı. Pariteye paralel hareket eden döviz piyasalarında yabancı alımlarının etkisiyle dolar, YTL karşısında serbest piyasada 1 YKr artışla 1.3870'ten kapandı. Faiz cephesinde de hızlı bir yükseliş vardı. Hazine ihaleleri öncesinde gösterge kâğıdında faiz, 0.64 puan artışla yüzde 17.67 oldu.
İMKB'den sert tepki
Geçen hafta güç toplayan ve düşüş trendinden kurtulmuş görünen borsa, haftaya ciddi kan kaybıyla başladı. Ancak borsanın 1135 puanlık düşüşünde bu kez AB'ye yönelik haberler etkili oldu. Bir süredir gündemin ilk sıralarında yer alan Fransa'daki AB Anayasası referandumunun, oylama tarihi yaklaştıkça etkisini artırdığı gözleniyor. Kamuoyu yoklamalarından 'Hayır'cıların güçlendiğini gösteren sonuçların çıkması, Türkiye'de kaygıları artırırken Almanya'dan gelen 'seçim yenilgisi' de, piyasadaki olumsuz havayı pekiştirdi.
Almanya'da Başbakan Gerhard Schröder'in partisi Sosyal Demokratlar'ın hafta sonu yapılan bölgesel seçimde Kuzey RenVestfalya eyaletinde, 39 yıl sonra eyalet yönetimini kaybetmesi; ardından Başbakan Schröder'in ağır yenilgi sonrası birkaç ay içinde genel seçim çağrısı yapabileceğini açıklaması Almanya'yı sarstı. Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliği konusunda 'imtiyazlı ortaklık' önerisi getiren muhafazakârların Almanya'da güçlenmesi, doğal olarak yurtiçi piyasalara da yansıdı. Borsa, keskin bir düşüşle dünkü seansı 1135 puan ve yüzde 4.46 kayıpla 24.329 seviyesinden tamamladı.
Faiz ve döviz tırmandı
Çarşamba günü 6.3 milyar YTL iç borç ödemesi olan Hazine'nin bugün yapacağı iki ihale öncesinde faizlerde de ciddi tırmanış yaşandı. Avro/dolar paritesinin dolar lehine son yedi ayın en düşük seviyesine gerilemesi, doların YTL karşısında da güçlenmesini destekledi. Döviz piyasasında alıcı olan yabancı oyuncular, bono/tahvil piyasasında satış yaptı.
Uzmanlar, piyasanın sığ olduğunu söyleyeseler de sonuçta faiz, valörlü işlemlerle 8 Kasım 2006 vadeli gösterge kağıdında yüzde 17.91'e yükseldi. Faizdeki tırmanışın süreceğini düşünen uzmanlara göre yüzde 18'in üzerini görmek mümkün. Mayıs ayının en yüklü borç ödemesini yapacak olan Hazine'nin bugünkü iki ihalede takınacağı tavır bilinmese de borçlanmasının olumsuz etkilenmesi beklenmiyor. Ancak faizin yüzde 18'in üzerinde olabileceği, dolayısıyla Hazine'nin borçlanma maliyetini yükselteceği ifade ediliyor.
Yabancılar dolar aldı
Analistler, faizde yüzde 18 aşılsa da yükselişin kalıcı olmayacağını, para sıkışıklığı nedeniyle Hazine'nin ihalede düşük miktarda satış yapabileceğini dile getirdi.
Pariteye paralel hareket eden döviz piyasasında ise dün birkaç etkili yabancı oyuncunun alımlarıyla dolar, bankalararası piyasada gün içinde 1.3940 YTL'ye kadar yükseldi. Uzmanlara göre YTL karşısında 1.3850 direncini kıran doların bundan sonraki direnci 1.3970 seviyesinde bulunuyor.
Dolar yedi ayın zirvesinde
Avro karşısında son yedi ayın en yüksek düzeyine yükselen dolar, dün yurtdışı piyasalarda 1.2536'ya yükseldi. Fransa'da, 29 Mayıs'ta yapılacak AB referandumundan 'Hayır' sonucunun çıkmasıyla AB'nin geleceğine ilişkin belirsizliğin artacağı yorumları, avronun güç kaybına neden oldu. Özellikle geçen hafta ABD'de açıklanan nisan ayına ilişkin ekonomik verilerin dolara güç vermesiyle 1.2580'i test eden avro/dolar paritesi, Fransa'dan gelen haberlerle dün 1.2540 direncini kırdı. Uzmanlar, 'Hayır' sonucunun doları güçlendireceğini, 'evet'in ise avroyu 1.2680 direncine taşıyacağını öngörüyor. ABD Merkez Bankası'nın faiz politikasına bağlı ciddi dalgalanma yaşayan dolar, yıl başından bu yana, avro karşısında yüzde 6'dan fazla değer kazandı.