Piyasaları 'Avrupa' korkusu sardı

Avrupa Parlamentosu'nun (AP) Türkiye'nin imzaladığı ek protokolle kapsamını genişlettiği gümrük birliği anlaşmasıyla ilgili oylamayı ertelemesi, mali piyasalarda sert dalgalanmalara neden oldu.

İSTANBUL - Avrupa Parlamentosu'nun (AP) Türkiye'nin imzaladığı ek protokolle kapsamını genişlettiği gümrük birliği anlaşmasıyla ilgili oylamayı ertelemesi, mali piyasalarda sert dalgalanmalara neden oldu. AP'den gelen oylamanın ertelenmesi, 3 Ekim müzakere sürecini etkilemez açıklamasına rağmen piyasalardaki toparlanma sınırlı düzeyde kaldı.
Söz konusu gelişmeye en sert tepkiyi ise yine İstanbul Menkul Kıymetler Borsası verdi. Gün içinde 32.504 puana kadar gerileyen İMKB endeksi, günü 504 puan düşüşle 32 bin 744 seviyesinden tamamladı. Alternatif piyasalar olan faiz ve döviz piyasasında da dalgalanmalar yaşandı. Gün içinde serbest piyasada 1.3600 YTL'yi deneyen dolar günü 0.5 YKr artışla 1.3540 YTL'den, avro ise 0.7 YKr yükselişle 1.6280 YTL'den tamamladı. Bankacılar, Avrupa Parlamentosu'ndan gelen açıklamaların ardından ağırlıklı yabancı yatırımcılardan gelen alımların etkisiyle kurlarda yükseliş yaşandığını söyledi.
Gözler hükümetin tepkisinde
Bono piyasasında da faizde sınırlı da olsa yükseliş gözlendi. 3 Mart 2007 vadeli gösterge tahvilin faizi 0.16 puan yükselişle yüzde 15.32 seviyesinden günü tamamladı. Bono-tahvil piyasasının da AP'dan gelen açıklamalardan olumsuz etkilendiği ve haberin hemen ardından yerli ve yabancı işlemleri yüzünden bono faizlerinin yüzde 15.5'e fırladığını söyleyen bir bankacı, "Ancak AB'den gelen bu erteleme kararının müzakere sürecini etkilemeyeceğini açıklamasıyla faizler eski seviyelerine döndü. Şimdi piyasa Türkiye'nin bu konudaki tepkisini bekliyor. Türkiye'den gelecek sert bir tepki, faizleri yüzde 15.5'lere bu kez kalıcı yerleştirebilir" yorumu yaptı.