Piyasaları Avrupa korkusu sardı

Avrupa Birliği'nin (AB) Türkiye'ye Güney Kıbrıs konusunda zaman tanımasıyla başlayan gerginlik mali piyasalarda etkisini göstermeye başladı.

İSTANBUL - Avrupa Birliği'nin (AB) Türkiye'ye Güney Kıbrıs konusunda zaman tanımasıyla başlayan gerginlik mali piyasalarda etkisini göstermeye başladı. AB'ye ilişkin tedirginlikten en fazla döviz ve hisse senedi piyasası nasibini alırken, bono piyasasında pozisyonların korunduğu gözlendi. Uluslararası piyasalarda avro karşısında son 1.5 yılın, yen karşısında ise son üç ayın en düşük seviyelerine gerileyen dolar yabancı alımlarıyla günü 0.4 YKr artışla 1.4770 YTL'den tamamladı. Avro ise paritenin desteğiyle 2.1 YKr yükselişle 1.9280 YTL'ye ulaştı. Borsa da günü 494 puan düşüşle 37 bin 582 puandan tamamladı. Tepki vermeyen bono piyasasında ise faizler önceki günkü seviyelerinde hareket edip haftayı yüzde 21.60'dan kapattı.
Türkiye raporları satışları destekledi
Piyasaların Avrupa Birliği'ne ilişkin müzakerelerin aksayabileceği ihtimalini fiyatlandırdığını söyleyen para yöneticileri, bu nedenle Avrupa Komisyonu'nun 6 Aralık tarihinde yapacağı toplantıya kadar belirsizliğin ve tedirginliğin korunabileceği uyarısında bulunuyor. Bu arada son günlerde birkaç yabancı yatırım bankasının yayımladığı Türkiye'ye ilişkin raporların da moralleri bozduğuna dikkat çeken bir bankacı, "Bu raporlarda Türkiye'de YTL'nin aşırı değerlendiğine ilişkin görüşlere yer verildi. Bu da bir miktar pozisyon kapamaya neden oldu" yorumu yaptı.
1.5 milyar dolar kaçtı
Son bir haftada yabancı yatırımcıların bir miktar bono sattıkları buna karşın yaklaşık 1-1.5 milyar dolar alarak Türkiye'deki pozisyonlarını azalttıklarını söyleyen bir bankacı, son günlerdeki gelişmeleri şöyle değerlendirdi: "Son bir haftadır yabancı yatırımcılardan gelen alımlar yüzünden kurlarda bir miktar yükseliş gözlendi. Bu arada yerli bireysel yatırımcılar ise döviz sattı. Zaten YTL'nin 1.4500'lerdeki seviyeleri için aşırı değerli diyorduk. Bu nedenle bu düzeltme bence sağlıklı. Yabancılar bu hafta hazine bonosunda da satış yaptı. Ancak birkaç yerli bankanın destek alımları yüzünden kurlarda önemli bir hareket gözlenmedi." Aynı bankacı, zaman zaman faiz ve dövizde yükselişler yaşansa bile bunun uzun soluklu ve çok sert olmasını beklemediğini de sözlerine ekledi.
İMKB'nin ise AB ile ilgili yaklaşan tarihin yanı sıra döviz kurlarındaki yükselişten olumsuz etkilendiğini belirten bir borsacı, endeksin 37.500-37.000 puan seviyelerinde tutunmaya çalıştığını ve bir sürpriz olmazsa bu seviyelerinde üzerinde kalabileceğini söyledi.