Piyasaları yaz rehaveti bastı dolar yılın en düşük seviyesinde

Piyasaları yaz rehaveti bastı dolar yılın en düşük seviyesinde
Piyasaları yaz rehaveti bastı dolar yılın en düşük seviyesinde

Global piyasalarda yaşanan toparlanmalar iç piyasayı da etkiliyor. İMKB de haftanın ilk günü yüzde 1.39 yükselişle 38.250 puana ulaştı.

Global piyasalarda yaşanan toparlanma iç piyasayı da olumlu etkiliyor. Yerli ve yabancı yatırımcıları saran yaz rehavetinin de etkisiyle dolar dün bu yılın en düşük seviyesi olan 1.51 TL'ye kadar geriledi. İMKB ise günü 523 puan yükselişle kapattı

İSTANBUL - Global piyasalarda yaşanan toparlanma ve yaz aylarında yabancıların mevcut pozisyonlarını koruma çabası iç piyasada doları yılın en düşük seviyesi olan 1.51’lerin de altına indirdi. Yabancı ve yerli yatırımcıların zayıf işlem yaptığı piyasada paritenin de etkisiyle dolar günü 1.51 TL’den kapattı. Avro hafif gerileyerek 2.1480 TL’ye indi. 
Global piyasalarda güçlü şirket bilançosu haberlerine bağlı olarak ABD borsalarının son dört ayın en iyi performansını göstermesi iç piyasayı da destekliyor. Global borsaları takip eden İstanbul Menkul Kıymetler Borsası dün günü 523 puan yükselişle 38.250 puandan tamamlarken, hisse senetleri haftanın ilk günü ortalama yüzde 1.39 değer kazandı.
Bono piyasasında da benzer bir durum gözlendi. 2 Şubat 2011 vadeli gösterge tahvilin faizi günü 0.19 puan düşüşle yüzde 11.45’den kapattı. 

Mevcut seviyelerde kalır
Döviz kurlarının kısa vadede 1.50-1.52 bandında hareket etmesini bekleyen bankacılık çevreleri, yaz ayları boyunca piyasalarda aşağı veya yukarı yönlü güçlü bir hareket yaşanma ihtimalinin zayıf olduğu görüşünde.
Teknik olarak bakıldığında ise dolar kurunun 1.50 TL seviyesini aşağı yönde kırması durumunda 1.48’li rakamların gündeme gelebileceğini ifade eden bir bankacı, bu konudaki beklentilerini ise şöyle özetledi:
“Ancak piyasada çok fazla yabancı işlemi görmüyoruz. Yerli ve yabancılarda mevcut pozisyonlar korunuyor. Ayrıca yaz aylarında TL talebinde artış olmaz. Bu yüzden yaz aylarında piyasalarda önemli bir hareket beklememek lazım. Fiyatlar mevcut seviyelerine yakın yerlerde dalgalanacak” değerlendirmesinde bulundu. 

Kriz L şeklinde yaşanacak
Global krizde artık dibe gelindiğine yönelik tahminler kuvvetlenirken, şimdi krizden çıkışın nasıl olacağı tartışmaları alevlendi.
Krizin L şeklinde yaşanacağını öne süren bir bankanın üst düzey yetkilisi “Krizde dibi gördük. Şimdi global piyasalar panik yüzünden indiği en dip seviyelerden toparladı. Ancak bu yükselişlerin çok uzun ömürlü olması beklenmemeli. Bu geçtiğimiz aylarda yaşanan aşırı değer kayıplarının düzeltmesi oldu. Bence kriz L şeklinde düzelecek. Yani gerek Türkiye gerekse global piyasalar önümüzdeki bir yıllık süreçte yatay seyrini koruyacak” dedi.

Faiz indirimi sürer
Merkez Bankası’nın son faiz indirimini 0.25 yapması beklenmesine karşın 0.50 yapmasını da değerlendiren aynı bankacı şunları söyledi; “Merkez Bankası önümüzdeki ay da bence 0.50’lik bir faiz indirimi yapacak. Hemen ardından gelen ayda da yine benzer tutarda bir indirim bekliyorum. Yani toplam 1 puanlık bir indirim için daha yerimiz var diye düşünüyorum. Kısa vadede Türkiye ve global piyasalarda enflasyona ilişkin herhangi bir kaygı yok. Bu Merkez Bankası’nın elini kuvvetlendiriyor.” (Radikal)