Piyasaların ateşi yükseldi, dolar 1.50 TL, İMKB 48.906

Piyasaların ateşi yükseldi, dolar 1.50 TL, İMKB 48.906
Piyasaların ateşi yükseldi, dolar 1.50 TL, İMKB 48.906
Global piyasalarda yaşanan bozulmanın yanı sıra, Hazine'nin yüksek iç borcu, yabancılara stopaj ve IMF belirsizliği tansiyonu yükseltti. Dolar 1.500 TL'ye ulaştı. İMKB günü yüzde 2.96'lık kayıpla 48.906 puandan kapattı
Haber: ESİN ÇETİNEL / Arşivi

İSTANBUL - Global borsalarda yaşanan bozulma ve Türkiye’ye özel gelişmelerin tansiyonu yükseltmesi yüzünden Türk mali piyasalarındaki bozulma dün de sürdü. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle tüm piyasaların yarım gün açık kalmasına karşın İMKB ve döviz piyasasında sert fiyat hareketleri yaşandı.
Dün de dünya borsalarında yüzde 2’lere varan düşüşler yaşanırken, 29 Ekim nedeniyle tek seans açık olan İMKB ise yüzde 2.96 oranında değer kaybetti. İMKB günü 1493 puan düşüşle 48.906 puandan tamamladı.
‘Yükselemeyen borsa düşer’ yorumları yapan borsa çevreleri, borsanın önemli destek seviyesi olan 50 bin puanda tutunamamasının piyasaları tedirgin ettiğine dikkat çekiyor. Önce faiz ardından kurlarda yaşanan yükselişin piyasaları tedirgin ettiğini söyleyen bir borsacı, dünya borsalarındaki sert düşüşlerinde 50 bin desteğinin kırılmasında etkili olduğunu ifade etti. Dün de yerli yatırımcılardan çok yabancı yatırımcıların satış yaptığı tahmin ediliyor. 

Dolar  1.50’yi kırdı
Alternatif piyasalarda da baskı sürüyor. Paritenin de desteğiyle dolar 1.50’nin üzerine çıkarken, yabancı alımlarına bağlı olarak avro da gücünü korudu. Yarım gün açık kalan bankalararası piyasayı izleyen serbest piyasada ise dolar günü 1.5000 TL’den, avro 2.2180 TL’den kapattı. Bono faizleri ise haftabaşında ulaştığı yüksek seviyelerini korudu. Piyasanın gösterge tahvili günü yüzde 8.62 seviyesinden kapattı.

Piyasalar karışıyor
Gelişmekte olan ülkelere yönelik kaygıların artması özellikle Brezilya’nın sıcak paraya vergi uygulayacağını açıklamasıyla son günlerde iyice tırmandı. Bu arada aynı tarihlerde Türkiye’de de yine yabancı yatırımcıları tedirgin edecek olan yabancıya yüzde 0 olarak uygulanan stopajın yüzde 10’a çıkartılmasına ilişkin karar gündeme geldi. Bu yabancı yatırımcının tedirginliğini önemli ölçüde artırırken, Türk yatırımcılar da IMF anlaşmasının bir türlü gerçekleşmemesi ve Hazine’nin 2010’daki yüklü itfasını fiyatlamaya başladı. Geçen cuma Hazine Merkez Bankası ve Piyasa Yapıcısı bankaların rutin toplantısında da bankalar bu konudaki rahatsızlıklarını para otoritelerine ilettiler. Bu arada bir diğer önemli neden de bugüne kadar Merkez Bankası faiz indirecek diye hesapsızca düşük faizden kağıt alan bankaların artık Merkez Bankası’nın en fazla 0.50’lik bir indirim daha yapacağı beklentisiyle bonoya olan taleplerindeki azalma da ön plana çıktı.
Son bir haftadır global piyasalardaki bozulma ve Türkiye’deki bu gelişmelerin fiyatlandığını belirten bir bankacı, “Global piyasalar iyi iken kimse Türkiye ile ilgili bu beklentileri fiyatlandırmamıştı. Ancak dışardaki hava biraz bozulup özellikle Türkiye’de de yabancı yatırımcıya stopaja ilişkin karar çıkınca moraller bozuldu” dedi 

Ya IMF olmazsa
Bankacılık çevreleri IMF ile bir anlaşma imzalanmaması durumuna ilişkinse şu yorumu yapıyor: “Şayet 2010 yılında global piyasalardaki toparlanma devam eder ve global oyuncuların risk alma eğilimi sürerse Türkiye IMF ile anlaşma imzalamasa da Türk piyasaları çok olumsuz etkilenmez. Yabancı yatırımcının Türkiye’ye girişi sürer. Ancak Hazine’nin yüklü iç borç ödemelerine bakınca faizlerin de bugünkü seviyelerin altına inmesini beklememek gerekiyor.”
‘Peki global piyasalardaki bozulma sürer ve bu arada Türkiye IMF ile bir anlaşma imzalamazsa’ işte o zaman piyasaların tepkisinin çok sert olacağı görüşü hâkim. Kısa vadede ise piyasanın rotasını global piyasaların seyri ve IMF ile ilgili anlaşmanın belirleyeceği görüşü hâkim.