Piyasaların pazartesi sendromu: Kriz

Piyasalar geçen hafta olduğu gibi yeni bir kara pazartesi daha yaşadı. FED'in faiz artırımını sürdüreceğine ilişkin kaygılar yüzünden yabancı yatırımcıların Türkiye gibi gelişmekte olan piyasalardan...


Büyütmek için tıklayınız

İSTANBUL - Piyasalar geçen hafta olduğu gibi yeni bir kara pazartesi daha yaşadı. FED'in faiz artırımını sürdüreceğine ilişkin kaygılar yüzünden yabancı yatırımcıların Türkiye gibi gelişmekte olan piyasalardan gelişen piyasalara yöneldiği şu günlerde içeride de siyasi belirsizliğin tırmanması piyasalarda neredeyse hergün mini bir kriz yaratıyor.
Dün de IMF'nin ikinci gözden geçirmeyi tamamlamasının ardından Devlet Bakanı Ali Babacan ve IMF Türkiye Masası şefi Lorenzo Giorgianni tarafından 'hedeflerin tutmayacağı'nın açıklandığı toplantı Türk piyasalarını sarstı. Bu arada Asya borsalarındaki çöküşün Avrupa'ya atlaması etkiyi artırdı. Faiz ve İMKB yılının en kötü seviyelerine gelirken, yerli ve yabancı alımlarının etkisiyle dolar ise 3.9 YKr artışla 1.5220 YTL'ye ulaştı.
İMKB yüzde 8.3 geriledi
İMKB ise 3292 puan düşüşle yılın en düşük seviyesi olan 36.351'e indi. Hisse senetleri yüzde 8.3 değer kaybetti. İMKB en son 17 Mart 2003 tarihinde bu kadar sert bir düşüş yaşamış ve yüzde 10.6 değer kaybetmişti.
Yılmaz'dan faiz silahı
Bono faizleri ise gün içinde gördüğü yüzde 15.98 ile yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Piyasanın gösterge tahvili olan 9 Nisan 2008 vadeli tahvilin faizi ise valörlü işlemlerde günü 0.53 puanlık çıkışla günü yüzde 15.94 seviyesinden kapattı.
Dünkü toplantıya katılan Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz'ın 'Merkez Bankası'nın fiyat istikrarını sağlamak için gerektiğinde kısa vadeli faizleri kullanmaktan çekinmeyeceğini' söylemesi piyasalarda 'Merkez Bankası faiz artırım sinyali verdi' şeklinde yorumlandı.
Doların 1.5000'lerde kalması durumunda bunun enflasyonu olumsuz etkileyeceğini belirten bir bankacı ise "Merkez Bankası Başkanı da fiyat istikrarı, yani enflasyona dikkat çekerek faiz silahının kullanılabileceğinin sinyalini verdi. Merkez'in faiz artırabileceği ihtimalini ortaya koyması ise özellikle bono faizlerini yukarı çekti. Gerek iç gerekse dış belirsizliklerin arttığı bu ortam faiz ve döviz üzerinde baskı sürecektir" yorumunu yaptı.
Brezilya satış getirdi
Sabah satışlarla 1.4890 YTL'ye inen dolar Babacan ve Giorgianni'nin açıklamaları ve dış borsalardaki çöküşün etkisiyle 1.5200 YTL'yi aştı. Dün al-sat yapıldığını belirten bir bankacı dünkü gelişmeleri şöyle özetledi: "Brezilya'nın akşam üzeri kötü açılmasıyla dolar 1.52'ye faiz ise yüzde 16'lara doğru fırladı. Döviz ve bono piyasasında yine yabancı yatırımcıların işlemleri etkili oldu. Bu arada ilk kez Türk firmalarından da alım geldiğini gördük. İçeride ve dışarıdaki belirsizlikler derinleşiyor. Bu, en azından yükseldiğimiz seviyelerden düşüşü zorlaştıracaktır."
Gün boyunca satıcılı olan ve 20'den fazla hissenin alıcı olmadığı için taban yaptığı piyasada panik yaşandığını belirten bir borsacı, "Borsanın bundan sonraki desteği 35.500-36.000'de. Buradan zayıf tepkiler gelebilir ancak 38.000'e yükseltemezse önemli değil. Yabancıların ve kredili işlem yapanların satışları dün düşüşü keskinleştirdi. Artık piyasada panik satışlar görülüyor. Toparlanmamız zaman alacak gibi" diye konuştu.