Piyasanın indirim beklentisi faizlere tarihi dip yaşattı

Piyasanın indirim beklentisi faizlere tarihi dip yaşattı
Piyasanın indirim beklentisi faizlere tarihi dip yaşattı
Merkez Bankası'nın bugün yapacağı faiz toplantısındaki indirim beklentisi, piyasa faizlerini de aşağıya çekiyor. Faizler bu sabah saatlerinde yüzde 7.28'e kadar geriledi ve tarihin en düşük seviyesine indi. Faiz oranları geçtiğimiz hafta yüzde 7.7 seviyelerindeydi.

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Tahvil ve Bono Piyasası Kesin Alım Satım Pazarında işlem gören 8 Ağustos 2012 vadeli gösterge tahvilin bileşik faizi, yüzde 7.28 ile tüm zamanların en düşük seviyesine geriledi.

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, bugün faiz kararını görüşmek üzere toplanacak. Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Erdem Başçı, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, bugünkü toplantıda faizlerin düşürülebileceği ile ilgili kuvvetli bir sinyal vermişti.

Başçı'nın sözlerinin ardından piyasada da faizlerin indirilebileceği ile ilgili bir beklenti oluştu. Analistler bugünkü toplantıda 50 baz puanlık bir faiz düşüşü olabileceğini belirtiyor.

CNBC-e anketine katılan 20 ekonomistin 18'i Merkez Bankası'nın faiz indireceğini düşünüyor. Ekonomistlerin 12'si 50 baz puan, 5 ekonomist 25 baz puanlık bir indirim öngörüyor.

Merkez Bankası'nın gösterge niteliğindeki bir haftalık repo faizi yüzde 7 seviyesinde bulunuyor. Banka, geçtiğimiz ay yaptığı son toplantıda haftalık repo faizini sabit tutarken gecelik borçlanma faizini yüzde 5.75'ten yüzde 1.75'e çekmişti. Merkez Bankası haftalık repo faizindeki son indirimi Kasım 2009'da yapmıştı.

FAİZLER BEKLENTİ İLE DÜŞÜYOR 
Halk Yatırım'ın raporuna göre de Merkez Bankası'nın bugünkü toplantısından 50 baz puanlık bir indirim olası görünüyor. Faizlerdeki düşüşün tamamen bu beklentiden kaynaklandığı belirtilen rapora göre, beklenti haricindeki bir gelişme piyasadaki dalgalanmayı artırabilir. 

Raporda, "Faizler 7.25 seviyesinden işlem görüyor. Yurtdışında yeniden bozulan risk iştahına ve uzun vadeli tahvillerdeki yükselişe rağmen yaşanan bu alıcılı piyasayı tamamen TCMB’den faiz indirim beklentisi ve yıl sonu öncesi bilanço iyileştirme beklentisine bağlıyoruz" ifadesi kullanıldı.

İŞ YATIRIM: BİZCE İNDİRMEYECEK
İş Yatırım'ın raporuna göre, genel piyasa beklentisi Merkez Bankası Para Kurulu’nun bugünkü faiz toplantısından 50 baz puanlık faiz indirimi kararı çıkacağı yönünde. Ancak raporda, "Biz geçen haftaki açıkalamalardan sonra TL zaten değer kaybetmiş olduğundan, Merkez Bankası’nın bugün faiz oranlarında değişikliğe gitmeyeceğini düşünüyoruz. 

Bunun yerine Merkez Bankası’nın zorunlu karşılık oranında 50 baz puan, gecelik borçlanma faiz oranında ise 100 baz puan indirim yapmasını bekliyoruz" denildi.

MORGAN STANLEY: RİSKLİ BİR KARAR
Uluslararası yatırım kuruluşu Morgan Stanley'in Orta Doğu, Türkiye ve Kuzey Afrika baş ekonomisti Tevfik Aksoy tarafından hazırlanan raporda, olası bir faiz indiriminin enflasyon hedefini tehlikeye düşürebilecek riskli bir karar olacağı ifade edildi.

Aksoy'un raporunda, "Faiz indirimi TL'yi küresel risk iştahındaki dönüşlere karşı kırılgan hale getirir. Faiz artırımı bu ay gerçekleşmesi beklenmeyen, alışılmışın dışında test edilmemiş bir politika. Ekonominin büyümeye devam ettiği, zorunlu karşılıklarda yapılan artışların henüz etkilerinin beklendiği ortamda kolay para politikası enflasyon görünümü için önemli bir risk olur" değerlendirmesinde bulunuldu.

bigPara.com