Piyasaya Kore füzesi düştü

Yaklaşık bir haftadır toparlanan Türk mali piyasaları dün yine ABD faiz artıracak endişesiyle sarsıldı. Yarın açıklanacak ABD istihdam verisinin faiz artırımına yeşil ışık yakacağına...

İSTANBUL - Yaklaşık bir haftadır toparlanan Türk mali piyasaları dün yine ABD faiz artıracak endişesiyle sarsıldı. Yarın açıklanacak ABD istihdam verisinin faiz artırımına yeşil ışık yakacağına ilişkin bir yorumla başlayan bozulma, bugün Avrupa Merkez Bankası'nın faiz artıracağı korkusuyla tırmanışa geçti.
Kuzey Kore'nin bir dizi füze atış testi yapması da gelişmekte olan ülke piyasalarında satışlara neden oldu. Dünyadaki bozulmalarda ilk satış yapılan ülkenin artık Türkiye olması yüzünden dün yabancı işlemleriyle dolar 4.8 YKr artarak günü 1.5950 YTL'yle tamamladı. Avro ise 5 YKr çıkışla 2.0270 YTL'ye ulaştı.
Yabancıların satışları yüzünden 9 Nisan 2008 vadeli gösterge tahvilin faizi bugün valörlü işlemlerde 0.96 puanlık çıkışla yüzde 20.16'ya kadar yükseldi. Yaklaşık on gündür yükselen İMKB ise borsada manipülasyon operasyonunun yarattığı olumsuzluğa Avrupa borsalarındaki düşüş de eklenince günü 1096 puan değer kaybıyla 35.385 puan seviyesinden tamamladı. Para yöneticilerine göre son bir haftadır hızlı toparlanma yüzünden dün yabancılardan kâr realizasyonu geldi.