'Piyasayı yabancılara kaptırıyoruz'

Türkiye Bankalar Birliği Başkanı ve İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, Türkiye'deki finansal işlemlerin önemli bölümünün Türkiye'de taahhüdü bulunmayan yabancı kuruluşlara kaptırılmakta olduğunu belirterek, "Türkiye'deki Türklerin...

İSTANBUL - Türkiye Bankalar Birliği Başkanı ve İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, Türkiye'deki finansal işlemlerin önemli bölümünün Türkiye'de taahhüdü bulunmayan yabancı kuruluşlara kaptırılmakta olduğunu belirterek, "Türkiye'deki Türklerin, yurtdışında kayıtlı olmayan tasarrufları ve kredi işlemlerinden bahsediyorum. Bu konuda devletin yabancı otoritelerle işbirliğinde bulunması gerekiyor" dedi.
4. Uluslararası Finans Zirvesi'nde konuşan Ersin Özince, Alman ZDF televizyonunun bazı Türk bankalarını karapara aklamakla suçlamasına atıfta bulunarak şunları söyledi: "ZDF'nin yayını konusunda devleti göreve davet ettik. İlgili bankalarımız da hukuki girişimleri yapacak. Biz de Almanya'nın bize tekabül eden kuruluşuyla görüşeceğiz. Bugün dünyanın en büyük finansal oyuncularından bazılarının, ülkemizde lisansiye olmadıkları halde tasarrufu ve kredi talebini yurtdışına götürdüklerini biliyor ve önleyemiyoruz."
Türkiye'ye ilgi artacak
Türkiye'nin küreselleşmenin önemli bir yerinde bulunduğunu da ifade eden Özince, bölgesindeki ülkelerin kapısı Türkiye'nin küresel politikalarda üzerine düşeni yapması gerektiğini söyledi. Türkiye'nin yöreye yön verecek bir ülke olduğunu vurgulayan Özince, "Bu yörede iktisadi açıdan pay almak isteyenler Türkiye'yi iyi değerlendirmek durumunda. Fırsat burada yani" diye konuştu.
Türkiye ve çevresinin gelecekte en hızlı büyüyecek yöre olacağını, büyüme hızı yavaşlayan Avrupa ve ABD'nin mutlaka Türkiye gibi gelişen ülkelere ilgisinin artacağını kaydeden Özince, 11 Eylül'den sonra ortaya çıkan platformda küresel sermayenin hareketlerinin çok daha homojen olacağını, yani Türkiye'nin ve civarındaki ülkelerin küresel sermayeden pay alma şansı bulunacağını vurguladı.
Özince, "Sermaye piyasası, bankacılık ülkemizde çok daha gelişecek alanlardır. İyi regüle edilirse Türkiye'nin vatandaşlarına ve yöre insanının refahına sonuçlar verecektir. İyi regüle edilmezse geçmişteki gibi iniş çıkışlar sıkıntılar yaşanır" diye konuştu.
Soruları da yanıtlayan Özince, faizlerin bir miktar yükseldiğine dikkat çekerek bunun en azından seçim sonrasına kadar bu seviyeyi koruyacağını söyledi. Özince bir soru üzerine kredi faizinin yüzde 1'in altına inmesini beklemediğini de sözlerine ekledi.
Özince, konut kredilerinin en pahalısının bile alanları zarara sokmadığını düşündüğünü, bu konuda piyasaya müdahale edilmemesi gerektiğini söyledi.
'Albaraka halka açılacak'
Zirveye katılan Albaraka Türk Genel Müdürü Adnan Büyükdeniz de, bankanın yüzde 20'sini halka açmayı düşündüklerini söyleyerek, "Arzı 2007'nin ilk yarısında tamamlamayı tercih ediyoruz" dedi. Faizsiz bankacılık yapan bankanın yüzde 84'ü yabancıların, yüzde 16'sı ise yerli yatırım gruplarının elinde.
S&P: Görüşümüz olumlu
Kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's Avrupa Genel Koordinatörü Barbara Ridpath, "Türkiye hakkında şu anda çok pozitif bir görüş açımız var. Derecelendirmeler, hükümetin makroekonomik politikaları iyileştirme konusundaki kararlılığıyla aynı paralelde" dedi. Zirvede bir sunum yapan Ridpath, uygulanan mali ve makroekonomik politikaların son derece net olduğunu belirterek şöyle konuştu:
"Yapısal reformlarda inanılmaz gelişmeler oldu. Hem IMF ve AB görüşmeleri, politika ve güven hususları çok iyi durumda" dedi. Türkiye'nin zaaflarına da işaret eden Ridpath, şunları kaydetti:
"Dış denge durumu Türkiye için hâlâ zor. Türkile politikaları değiştirmek için çok sınırlı mali esnekliğe sahip. Bir de finansman şoklarına karşı hâlâ kırılgan. Gerçi mayıs sonu buradaydım. Önlemler o kadar hızlı alındı ki, o mini şokları istikrara kavuşturmak açısından bunlar bizi çok rahatlattı. Ve tabii çok yüreklendirdi."