Plastik paraya rağbet arttı

Türkiye'de 2005 yılında banka kartının alışverişlerde kullanım oranı önceki yıla göre yüzde 223 oranında arttı.
MasterCard Türkiye'den yapılan açıklamada, Türkiye'de 47,5 milyon uluslararası banka kartı bulunduğu ve...

İSTANBUL - Türkiye'de 2005 yılında banka kartının alışverişlerde kullanım oranı önceki yıla göre yüzde 223 oranında arttı.
MasterCard Türkiye'den yapılan açıklamada, Türkiye'de 47,5 milyon uluslararası banka kartı bulunduğu ve 25,6 milyon banka kartına sahip MasterCard'ın yüzde 54'lük pazar payıyla bu konuda pazar lideri olduğu belirtildi.
Türkiye'de ATM'ler dahil banka kartı kullanımının toplam cirosunun 28,7 milyar avro, alışverişlerde kullanılan banka kartı cirosunun ise 303 milyon avro civarında olduğuna işaret edilen açıklamada, bu oranın gittikçe arttığı vurgulandı. Açıklamada, 2005 yılında banka kartının alışverişlerde kullanım oranının önceki yıla göre yüzde 223 arttığı, banka kartlarıyla yurtdışında yapılan alışverişlerde ise yüzde 47'lik artış olduğu ifade edildi.
Güvenlik ön planda
MasterCard Güneydoğu Avrupa Üye İlişkileri Direktörü Karin Dalva, Türkiye'ye ilişkin değerlendirmesinde, banka kartlarının alışveriş cirosunun tüm banka kartı cirosu içindeki payının 2005 yılında bir önceki yıla oranla iki kattan fazla arttığını, ancak halen banka kartı ile yapılan işlemlerin büyük kısmının ATM'lerden para çekme şeklinde gerçekleştiğine işaret etti.
Nakit para ile yapılan ödemelerin, maliyet anlamında işlerine büyük yük getirdiğini belirten Dalva, MasterCard olarak hem kart hamillerinin hem de işyerlerinin nakit ihtiyacını minimize edecek daha hızlı, basit ve güvenli ödeme araçlarını geliştirmeyi amaçladıklarını anlattı.
MasterCard, ocak ayında İngiltere, Almanya, İspanya, İtalya, Belçika ve Polonya'da 3 bin kart kullanıcısı üzerinde bir araştırma gerçekleştirdi. Araştırma sonuçlarına göre, Avrupalı banka kartı kullanıcılarının yüzde 52'si Avrupa'nın 10 yıl içinde nakitsiz olacağına inanıyor. Katılımcıların yüzde 85'i banka kartı taşımanın nakit kullanımı kadar rahat ve kolay olduğunu kabul ederken, yüzde 48'i hâlâ nakit kullanıyor.
Araştırmaya göre, Avrupa'da 35 yaş altı, alışverişte daha fazla banka kartı kullanıyor. Daha fazla kullananların oranı yüzde 25 iken, bu oran 35 yaş altındaki tüketicilerde yüzde 32'ye kadar çıkıyor. 35 yaş altı, banka kartı kullanımının sunduğu yeni fırsatlara daha açık görünürken, bu gruptakilerin yüzde 40'ı internette banka kartı kullanmanın kredi kartı kullanmak kadar güvenilir olduğuna inanıyor.
MasterCard Avrupa'nın Banka Kartı Maestro'dan Sorumlu Başkan Yardımcısı Eric Tomlinson, Avrupa tüketicilerinin banka kartını olumlu karşılamasına rağmen, 10 kişiden sekizinin cüzdanında her gün ortalama 50 avro taşıdığını anlattı.