PO desteğinde Everest'e ilk takım tırmanışı

Petrol Ofisi (PO), dünyanın 8 bin 850 metrelik zirvesi Everest'e (Sagarmata) tırmanacak 11 kişiden oluşan ilk Türk takımına sponsor oldu.

İSTANBUL - Petrol Ofisi (PO), dünyanın 8 bin 850 metrelik zirvesi Everest'e (Sagarmata) tırmanacak 11 kişiden oluşan ilk Türk takımına sponsor oldu. Petrol Ofisi'nin, sınırları zorlayan yenilikçi yaklaşımı ve desteğiyle takımın yanında olacağını belirten Genel Müdür Jan Nahum, tırmanışın pek çok ilki barındırdığını söyledi. 27 Mart Pazartesi günü Katmandu'ya hareket edecek ekibin tırmanışı, ilk kez uluslararası kayıtlara 'Everest Türkiye Tırmanışı' olarak geçecek. 75 gün sürecek zorlu tırmanışta, 'ilk oksijensiz tırmanış' ve 'ilk kadın tırmanışı'nın gerçekleştirilmesi de hedefleniyor.
Nazar boncuğu verdi
ODTÜ Spor Kulubü'nün lisanslı sporcularından oluşan ve dünyanın sayılı zirvelerine çıkış yapan dördü kadın 11 dağcıdan oluşan ekip, dünyanın ana tanrıçası Chomolungma'ya Türk bayrağı ile Petrol Ofisi bayrağını götürecek. Ekibe, zirveye taşıyacakları bayrakla birlikte nazar boncuğu da hediye eden Genel Müdür Nahum, PO'nun daha önce Formula 1 ve GP2 Petrol Ofisi Team sponsorluğu gibi büyük projelere destek verdiğini, şimdi ise Everest Türkiye Takımı'na sponsor olarak sınırları zorladığını söyledi.
'Her adım başarı'
Zirve öncesi 60 gün boyunca yüksekliğe uyum tırmanışı yapacak ekibin, 70 milyonu arkasında hissetmesinin önemine de değinen Jan Nahum, "Orada atılacak her adım bizim için büyük başarı, ekibi sağ salim geri istiyoruz" dedi.