PO Tüpraş'a hazırlanıyor

Tüpraş özelleştirmesinde ön yeterlilik alan Petrol Ofisi'nin (POAŞ) Genel Müdürü Jan Nahum, dağıtımda güçlü olan Petrol Ofisi ile Tüpraş beraberliğinin hem sektör hem ulusal açıdan ciddi sinerji yaratacağını belirterek "Tüpraş özelleştirilmesine özenle hazırlanıyoruz" dedi.

İSTANBUL - Tüpraş özelleştirmesinde ön yeterlilik alan Petrol Ofisi'nin (POAŞ) Genel Müdürü Jan Nahum, dağıtımda güçlü olan Petrol Ofisi ile Tüpraş beraberliğinin hem sektör hem ulusal açıdan ciddi sinerji yaratacağını belirterek "Tüpraş özelleştirilmesine özenle hazırlanıyoruz" dedi.
Nahum, Petrol Ofisi'nin yeni vizyonunu açıkladığı basın toplantısında, Tüpraş'ın özelleştirilmesiyle ilgili yaptıkları müracaatla isteklerini ortaya koyduklarını ve ön yeterlilik alan kuruluşlardan biri olduklarını söyledi.
Jan Nahum şöyle konuştu:
"Petrol Ofisi ile Tüpraş beraberliğinin hem sektör hem ulusal açıdan ciddi bir sinerji yaratacağı kanaatindeyiz. Tüpraş özelleştirilmesine özenle hazırlanmaktayız. Ayrıca uluslararası ve bölgesel alanda da bu Türkiye'ye büyük bir güç katacaktır. Bu durum Türkiye'ye marka yaratma konusunda fırsat yaratmaktadır."
Enerji oyununun adı
"POAŞ'ın vizyonunu, enerji oyununun adını koyan kurum olarak belirledik" diyen Nahum, konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Akaryakıt sektörünü enerji sektöründen ayırmak mümkün değil. Enerji sektörünü ulusal boyutta değil uluslararası boyutta incelemek lazım. Hem sektörü yönlendirme hem değişimi ciddi anlamda takip etme sorumluluğu bulunan POAŞ, enerji sektöründeki değişimin oluşmasında kararlı şekilde aktif rol alacaktır."
Nahum, enerji oyununa ilişkin bir soruya, "Bununla bizim dışımızda cereyan eden olaylarda değil de var olan, oynanmakta olan uluslararası düzeyde bu oyunun bir parçası olmak, bu oyunda kararlılığımızı ortaya koymak istiyoruz" yanıtını verdi.
'Tüpraş'a odaklıyız'
Bu özelleştirmenin diğer özelleştirmelere göre ne gibi farklılık yarattığı yönünde bir soruya da Jan Nahum, şöyle yanıt verdi:
"Tüpraş'a enerji sahasındaki bir özelleştirme olarak değil, vizyonumuz ve iş sahamızdaki bir uzantımız olarak ciddi şekilde bakmamız gerektiği ortaya çıktı. Konumumuzu tarif etmiş olarak daha odaklı durum söz konusu..."
Öte yandan, POAŞ'ın ilk çeyrek bağımsız denetimden geçmemiş konsolide net kârı 3.631 milyon YTL oldu. Şirketin geçen yılın ilk çeyreğinde bağımsız denetimden geçmiş net kârı 116.037 milyon YTL olmuştu. Şirketin net esas faaliyet kârı ise yaklaşık yüzde 77 artış gösterdi.
Bioetanollü benzin hazır
Nahum, Tarkim şirketi ile dört yıldır sürdürülen çalışmanın sonuçlandığını ve temmuzda 'bioetanollü benzin'i piyasaya vereceklerini söyledi. Bu benzin, diğer benzinlere göre daha ucuz olabilecek.
"Petrol Ofisi, akaryakıt şirketinden bir enerji şirketine dönüşüyor. Bu nedenle gaz ve rafinaj sektöründeki gelişmelere ilgisiz kalamayız" diyen Nahum, Petrol Ofisi'nin ayrıca mevzuata kararlı şekilde uyacağını ve ulusal marker ve yazarkasa gibi alanlarda sektördeki uygulamalara önayak olacağını söyledi.
Jan Nahum, uluslararası piyasalarda rekor kıran petrol fiyatlarının kısa vadeli düşüşler yaşasa da orta vadede düşmesinin beklenmediğini söyledi ve "Arzın talebi karşılamadığı bir ortamda fiyatların düşmesini beklememek gerekmektedir" dedi.