PO ve OMV rafineri kuruyor

Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Doğan: Petrol Ofisi ve güçlü yeni ortağımız OMV, rafineri kuracak.

İSTANBUL - Avusturya'nın petrol ve gaz devi OMV'nin Petrol Ofisi'nin (PO) yüzde 34'ünü satın almasıyla ilgili işlemler dün resmen tamamlandı. OMV, 1 milyar 54 milyar dolarlık ödemeyi peşin olarak yaptı ve hisse devri gerçekleşti. Devirle birlikte Doğan Holding'in, PO'daki payı yüzde 86.73'ten yüzde 52.73'e gerilerken Holding, bu satıştan 986.34 milyon YTL iştirak kârı elde etti. Petrol Ofisi'nden İMKB'ye dün yapılan açıklamada, "Türkiye'de yılda en az 5 milyon ton kapasiteye sahip bir rafineri inşa edilmesi kararlaştırılmıştır" denildi. Edinilen bilgiye göre Petrol Ofisi'nin gerçekleştireceği rafineri yatırımı, Tüpraş'ın toplam dört rafinerideki 27.6 milyon tonluk yıllık kapasitesinin yüzde 18'ine denk gelecek.
Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Doğan ile OMV Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gerhard Roiss, dün ortak basın toplantısı düzenledi.
Amaç bölgesel güç olmak
Toplantıda konuşan ve gönüllerinde yatan aslanın OMV ile bölgesel bir güç haline gelmek olduğunu söyleyen Aydın Doğan şöyle konuştu: "Petrol Ofisi'ni 2000 yılında Özelleştirme İdaresi'nden satın alırken konulmuş hedefler vardı. Ortağımız İş Bankası, enerji asıl faaliyet alanı olmadığı için ortaklıktan ayrıldı. Biz Petrol Ofisi'ne ortağımızla çok emek verdik. Devlet şirketi kimliğinden hızla uzaklaştırıp, kaliteli üretim yapan, şeffaf yönetime sahip, rekabetçi bir yapı haline getirdik. Bugün 3 bin 600 akaryakıt dağıtım tesisi ve yüzde 35 pazar payı olan bir şirketiz.
Amacımız üretim, dağıtım, petrol arama ve rafinasyon yaparak şirketi uluslararası bir güç haline getirmek. Bu aşamada OMV çok iyi bir ortak. Biz hiçbir zaman finansal bir ortak aramadık. Kimin çok para verdiği ilk kriterimiz olmadı. Devlerle dolu enerji dünyasında kendi büyüklüğümüze uygun ortak aradık. OMV, bu iş için en uygun şirketti. Birlikteliğimiz sadece gruplarımıza bir saygınlık yaratmayacak, Avrupa Birliği sürecinde Türkiye'ye katkı sağlayacaktır.
Ekonomik ve politik manevra yeteneğini de geliştirecektir."
Şirketlerden yapılan ortak açıklamada ise "OMV'nin Türkiye'de bulunması, Kafkaslar ve Ortadoğu Sondaj&Üretim işini de güçlendirecek ve Nabucco Doğal Gaz Boru Hattı 'Pipeline' Projesine'de yardım edecektir" denildi.
Dağıtım işi sürecek
OMV'nin Avusturya'nın kayıtlı en büyük sanayi şirketi olduğunu ifade eden Doğan, "OMV 13 ülkede rafineri ve pazarlama faaliyetlerinde bulunuyor. Petrol arama ve üretim faaliyetlerini de beş kıtaya yayılan 18 ülkede sürdürüyor" dedi.
OMV'nin 2 bin kilometre boru hattı işlettiğini kaydeden Doğan, ortaklığın asıl amacının işi bilen bir ortakla birlikte daha büyük anlaşmalara imza atmak olduğunu söyledi. Doğan, ortaklığın yakın gelecekteki faaliyetlerini Türkiye'de ve komşu ülkelerde rafineri kurmak, Kafkaslar ve Türkiye'ye komşu olan doğal kaynak zengini ülkelerde petrol ve gaz aramak ve çıkarmak olarak belirlediklerini, ancak hem Türkiye'de hem de komşu ülkelerde petrol ve gaz dağıtımına devam edeceklerini de sözlerine ekledi.
Roiss: PO ile etki alanımız genişleyecek
Ortaklığın devir töreninde konuşan OMV Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gerhard Roiss, bu ortaklık sayesinde Türkiye'nin etki alanını komşu ülkeleri de kapsayacak şekilde genişleteceğini ifade etti. Ortaklığın daha da gelişeceğini açıklayan Roiss, Türkiye'ye Doğan Holding gibi aynı iş anlayışını paylaştıkları, bir ortakla birlikte girmekten memnuniyet duyduklarını vurguladı. Petrol Ofisi'yle 2010 stratejilerini gerçekleştirmeye daha da yaklaştıklarını belirten Roiss, bu ortaklıkla OMV'nin Avrupa Birligi'nin büyüme kuşağındaki varlığını da pekiştirdiğini aktardı.
Roiss şöyle konuştu: "Petrol Ofisi hisselerinin yüzde 34'ünün satın alınmış olması, OMV'nin büyüme sürecinde önemli bir kilometre taşıdır. Yaklaşık 3 bin 600 akaryakıt dağıtım tesisiyle, Petrol Ofisi Türkiye'nin tamamında bir dağıtım ağına sahip. Orta Avrupa'daki 2 bin 521 OMV dağıtım noktasıyla, bu rakam bizim Avrupa akaryakıt ürünleri dağıtım tesisi sektöründe kuvvetlenmemizi sağlayacak."
'Detay eylülde belli olur'
Petrol Ofisi Genel Müdürü Jan Nahum, basın toplantısında gazetecilerin sorusu üzerine rafineriyle ilgili detayların gelecek aylarda netleşeceğini belirterek, "En erken eylül ayında bu konuyla ilgili ne yapacağımıza karar vermiş olabiliriz" dedi.
Nahum yapılacak rafinerinin yatırım tutarıyla ilgili olarak ise "Bugün 5-7.5 milyon ton kapasiteli bir rafineri kabaca 1.5 milyar dolara, 7.5-10 milyon ton kapasiteli bir rafineri de 1.5 -2 milyar dolara mal oluyor. Biz de 5-10 milyon ton civarında düşünüyoruz. Koşullar elverirse kapasitenin daha da artırılması gündeme gelebilir' diye konuştu.