PO'da hedef liderlik

Petrol Ofisi Genel Müdürü Jan Nahum, Türkiye'nin akaryakıt sektöründe yüzde 39'luk pazar payı ile lider konumda olan şirketin bu yıl da aynı pazar payını koruma hedefinde olduğunu söyledi.

İSTANBUL, - Petrol Ofisi Genel Müdürü Jan Nahum, Türkiye'nin akaryakıt sektöründe yüzde 39'luk pazar payı ile lider konumda olan şirketin bu yıl da aynı pazar payını koruma hedefinde olduğunu söyledi.
Avusturya'nın petrol ve gaz şirketi OMV ile stratejik ortaklığa girme aşamasında olan Petrol Ofisi'nin (PO) 2005 sonuçlarının ve faaliyetlerinin değerlendirildiği toplantıda sorulara verdiği cevapta Nahum, "Biz 2005 yılında pazar payımızı yüzde 39'a yükselttik. Ama artık pazar payımızı artırma planı içinde değiliz, payımızı korumak istiyoruz" dedi.
Ağırlık LPG ve LNG'de
Jan Nahum, özellikle havacılık ve denizcilik sektörüne yönelik satışlarla yeni pazar arayışlarını sürdürdüklerini söyleyerek, "Türkiye'de akaryakıt sektöründe genişleme sınıra dayanmış durumda. Bu nedenle yeni faaliyetlere, özellikle LPG ve LNG faaliyetlerine ağırlık vereceğiz" dedi.
LPG sektöründeki faaliyetleri yürütmek üzere şirket kuracaklarını söyleyen Nahum, sıkıştırılmış doğalgaz için de çalışma yapıldığını söyledi. Gürcistan ve Azerbaycan'da havacılık sektörüne satışlar konusunda girişimlerinin olduğunu belirten Nahum, Mısır'da Süveyş Kanalı'nda da deniz ulaştırmasına yönelik satışlar için fırsatlara baktıklarını söyledi.
Yaklaşık 3.600 istasyonu olan Petrol Ofisi'nin 2005 sonunda jet yakıtında pazar payı yüzde 73 düzeyine çıkarken, siyah üründe yüzde 48.9, motorinde yüzde 35.5, madeni yağda yüzde 29.3 ve benzinlerde yüzde 25.9 oldu.
'Tüpraş seçici olmalı'
Genel Müdür Nahum, halen Türkiye'de tek biyobenzin satıcısı olan Petrol Ofisi'nin biyodizel üretimi için de yatırım yaptığını, ancak mevzuatın izin vermesi ve bu işlem için gereken tarım ürünü olan kanolanın yurtiçinde yeterince üretilmesinden sonra satışların başlayabileceğini söyledi.
Jan Nahum bir soru üzerine, yoğun olarak alım yapılan tek rafineri Tüpraş'ın alıcılara uyguladığı fiyatta seçici olması gerektiği yönündeki sektör şirket temsilcilerinin beklentisini paylaştıklarını söyledi. Nahum, "Hem Tüpraş hem de biz artık ticari şartlara göre bir temas içinde olduğumuzun bilincindeyiz" dedi.
Rafinaj için bütçe yok
Nahum, şirketin yüzde 34'ünü 1 milyar 54 milyon dolara satın almak üzere bu ayın ilk yarısında ön anlaşma yapılan OMV ile önce rafinaj işinde daha sonra da petrol arama konusunda işbirliği yapacaklarını söyledi. OMV ile yapabilecekleri işbirlikleri için 2006 bütçesinden herhangi bir tahsisat yapmadıklarını belirten Nahum, ortaya çıkabilecek projelere göre 2007 yılı veya daha sonraki yıllarda bütçede bu yatırımların yer alacağını söyledi.
Şirketin mali işlerden sorumlu genel müdür yardımcısı Hüseyin Keçeci, bu yılın ikinci çeyreğinde tamamlanması öngörülen hisse devri için Türkiye'de Rekabet Kurumu ve SPK'dan, Avusturya'da ise benzer kurumlardan izin alınması gerektiğini belirtti.
Hüseyin Keçeci, hisse devri sonrasında Petrol Ofisi'nin diğer ortaklara çağrı yapıp yapmayacağı konusundaki bir soruya ise ana hissedar olan Doğan Holding'in 'mevzuatın gereğini' yapma yönünde bir açıklaması olduğunu hatırlatarak yanıt verdi.
Net kârı azaldı
Hüseyin Keçeci ise şirketin 2005 yılında yüzde 14 artışla 8.83 milyar dolar olan toplam satış rakamının 2006'da petrol fiyatlarının aynı kalması varsayımıyla 2005'teki kadar büyümesinin hedeflendiğini söyledi.
Şirketin 2005 yılsonu mali sonuçlarına göre brüt kârı yüzde 16 artışla 423 milyon dolar, net kâr ise yüzde 13 azalışla 185 milyon dolar oldu. Şirketin 2004 yılındaki enflasyon muhasebesinden kaynaklanan parasal kazancı 135 milyon dolarken, bu rakam geçen yıl sıfır oldu.