PO'dan yollara ve iklime uygun madeni yağ

Akaryakıt dağıtım sektörünün öncü firmalarından Petrol Ofisi, hem Türkiye'de madeni yağ kullanım bilincini artırmak hem de merdiven altı üretimin önünü kesmek için bu alandaki yatırımlarına hız verdi.
Haber: HALE TÜZÜN / Arşivi

PARİS/ ROTTERDAM - Akaryakıt dağıtım sektörünün öncü firmalarından Petrol Ofisi, hem Türkiye'de madeni yağ kullanım bilincini artırmak hem de merdiven altı üretimin önünü kesmek için bu alandaki yatırımlarına hız verdi.
Pazarda yüzde 33'e yakın payla lider konumda bulunan ve satılan her 3 litre madeni yağın 1 litresini üreten Petrol Ofisi, 2002 yılından beri tüketicilerin doğru ve markalı madeni yağ kullanmasını sağlamak için de Türkiye çapında ve KKTC'de 42 bin kişiye eğitim verdi. Araçların yüksek performansında en az yakıt kadar önemli bir yere sahip olan madeni yağ konusunda Petrol Ofisi'nin özelleştirildiği 2000 yılından beri yoğun bir çalışma yaptıklarını söyleyen Petrol Ofisi Madeni Yağ Teknik Hizmetler Müdürü İbrahim Hani, "Petrol Ofisi'nin yıllık yatırım miktarı 50-60 milyon dolar düzeyinde. Madeni yağ alanında ise yıllık yatırımımız 20 milyon doları buluyor. 2000 yılından beri başta ambalaj olmak üzere laboratuvar, boru hatları, tankların yenilenmesi gibi konularda çalışmalar yapıldı. Ambalajların yenilenmesi konusunda dünyaca ünlü bir İtalyan tasarımcıyla çalıştık. Sadece bir ambalaj kalıbının tasarımı 330 bin dolara maloldu. Petrol Ofisi'nin 20 çeşit ambalajı bulunuyor. Bu pazara şirket olarak büyük önem veriyoruz" dedi.
Petrol Ofisi'nin Türkiye'nin yakıt, iklim ve yol şartlarına uygun madeni yağ üretimi yapan ilk ve tek markası olduğunu vurgulayan Hani, bunun devamlılığını sağlamak için Türkiye'de Ar-Ge çalışmaları yaptıklarını yurtdışında ise bu konuda uzman tedarikçilerle işbirliği içinde olduklarını açıkladı.
Pazarın lideri
Petrol Ofisi'nin işbirliği içinde olduğu dünyanın en büyük dört madeni yağ katkı üreticisinden ve madeni yağ üretici firmalarının tedarikçilerinden biri olan Chevron Oronite'ın Rotterdam'daki araştırma merkezinde konuşan Hani şunları söyledi: "Madeni yağlarla ilgili Ar-Ge çalışmaları çerçevesinde Avrupa ve ABD'de ne tür çalışmalar yapılıyorsa Petrol Ofisi de aynı düzeyde çalışmaları Türkiye'de eşzamanlı olarak takip ediyor ve talebe göre hayata geçiriyor. Mevcut madeni yağların performansını artırmak ya da ihtiyaca uygun katıkları elde etmek için Chevron Oronite'la işbirliği yapıyoruz. Ayrıca Türkiye'de ürettiğimiz ürünlerin uluslararası onayını da yine burada alıyoruz. Bu onaylar sayesinde araç ve ekipman üreticilerinin ihtiyacına uygun ürünleri sunuyoruz. Petrol Ofisi, aynı zamanda Chevron Oronite'ın en büyük çözüm ortağı konumunda."
Yıllık 330 bin ton büyüklüğe sahip madeni yağ pazarında Petrol Ofisi'nin 110 bin tonla lider durumda bulunduğunu belirten Petrol Ofisi Otomotiv Satışları Müdürü Cem Vefai ise yanlış madeni yağ kullanımının araçlara motorun yanmasına varan oranda zarar verebileceği uyarısında bulundu.
Petrol Ofisi'nin kârında yüzde 10, cirosunda yüzde 1.5-2 paya sahip olan madeni yağ pazarının potansiyelinin büyük olduğunu ve gelişmeye açık bir alan olduğunu da hatırlatan Vefai, "Petrol Ofisi'nin özelleştirilmesinden sonra çalışmalar hız kazandı. 31 yeni ürün çıkarttık. Pazar geçen yıl yüzde 2'ye yakın büyüdü" diye konuştu.Tek bir ürün testi 80 bin avro
Petrol Ofisi'nin Chevron Oronite'ın Hollanda'nın Rotterdam kentinde bulunan araştırma merkezinde gerçekleştirdiği toplantı aslında grubun Fransa'nın Le Havre yakınında bulunan ve Avrupa, Afrika, Ortadoğu bölgesindeki en büyük madeni yağ katkı maddeleri üreten fabrikası Gonfreville'da yapılacaktı. Fabrika işçilerinin sabah aldıkları grev kararı planları altüst etti. Bu sayede madeni yağın zahmetli üretim sürecini görmüş olduk. Chevron Oronite'ta 7 gün 24 saat her odada farklı araç üreticilerinin motorları çalışıyor. 500 tonluk yakıt deposu bulunan merkezde haftada üç kez dolum yapılıyor. Bir ürünü onaylamak için 400 saatlik bir test 80 bin avroya malolabiliyor. Bu testin sadece 23 bin avrosu yakıt maliyeti. 72 saatlik bir testte 70 ton yakıt harcandığı da oluyor. Chevron Oronite'ın Ar-Ge bütçesi yıllık 100 milyon avro civarında.