Polis ucuz konutu sevdi

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ile Polis Bakım ve Yardım Sandığı'nca (POLSAN) polisler için Eryaman'da yaptırılan 768 konuta, 968 yeni konut daha eklendi.

ANKARA - Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ile Polis Bakım ve Yardım Sandığı'nca (POLSAN) polisler için Eryaman'da yaptırılan 768 konuta, 968 yeni konut daha eklendi. Polisler, 12 bin 500 YTL peşinat ve aylık 300 YTL taksitle ev sahibi olacak. İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, benzer bir projenin İstanbul'da yaşama geçirilmek üzere olduğunu, uygulamayı yurt geneline yaymak istediklerini söyledi.
TOKİ'nin polisler için Eryaman 7. Etap'ta inşa ettiği konutlara 968 yeni konut daha eklenmesini öngören protokol, Emniyet Genel Müdürü Gökhan Aydıner ile TOKİ Başkanvekili Ercan Tıraş arasında dün imzalandı. İmza törenine, İçişleri Bakanı Aksu da tanıklık yaptı. TOKİ, yeni konutların 240'ını Bursa'nın Nilüfer ilçesinde, geri kalanını Eryaman'da yapacak. Yeni konutların 360'ı Başbakanlık'ta görevli koruma ve diğer memurlara, diğerleri de polislere satılacak.
Kira gibi taksit ödenecek
Kasım 2005'te teslim edilmesi öngörülen konutlardan 2+1 olanlar 48 bin YTL'ye satılacak. Bu miktarın 13 bini peşin, kalanı 120 ay vadeli olarak 267-320 YTL arasında taksitle ödenecek. 3+1 konutların satış bedeli 64 bin YTL olacak. Bu paranın 17 bin YTL'si peşin, kalanı 120 ayda 371-433 YTL'lik taksitlerle ödenecek. 4+1 konutlar ise 80 bin YTL'ye satılacak. Bu miktarın 32 bini peşin, kalan bölümü ise 348-420 YTL'lik taksitlerle 120 ayda ödenecek. Konutların taksit ödemeleri, her yıl maaş artışı oranında artırılacak.
Evlerin satışında, ortaklık yılı ve meslekte çalışma yılı fazla olan, çocukları okuyan, eşi çalışmayan polislerle, şehit eşi veya çocuğu olanlarla gazi ve malullere öncelik tanınacak. Başvurular puanlama yolu ile sıralanacak.
Törende konuşan Aksu, Ankara'dan sonra İstanbul ve diğer illerde de polisleri ev sahibi yapmak için gayret gösterdiklerini söyledi. Aksu, "Teşkilat mensuplarımızı emekli olmadan ev sahibi yapabilmenin yollarını araştırdık ve TOKİ ile bunu gerçekleştirmeye başladık" dedi. İstanbul'da konut yapılmasına ilişkin proje çalışmalarının sürdüğünü ve en kısa zamanda harekete geçileceğini belirten İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, bu uygulamayı ülke çapında yaygınlaştırmayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.