Pompalı sahtekârlık

15 bin istasyon denetlendi
Sanayi Bakanlığı ile Enerji Piyasası Denetleme Kurulu, petrol piyasasında denetim yapmak için protokol imzaladı. Sanayi Bakanı Ali Coşkun, 500'ü akaryakıt, 3 bin 500'ü LPG olmak üzere toplam 15 bin istasyondaki 69 bin akaryakıt ve 6 bin gaz pompasında denetim yaptıklarını söyledi.
İstasyonlara gözaltı
Denetimlerde sahtekârlıklar da tespit ettiklerini söyleyen Coşkun, "100 litre verildiğini göstermesine rağmen 70 litre yakıt veren pompalar var. Özellikle LPG istasyonlarında güvenliğe uyulmuyor. Bugünden
itibaren aktif denetim başlayacak" dedi.

ANKARA - Sanayi Bakanı Ali Coşkun, akaryakıt ve LPG istasyonlarının denetimini Enerji Bakanlığı adına gerçekleştirdiklerini, şimdi de Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'na (EPDK) bu hizmeti vereceklerini belirterek, bugünden itibaren çok daha aktif ve ciddi denetime başladıklarını söyledi.
Petrol Piyasası'nda Yapılacak Denetimlere İlişkin İşbirliği Protokolü, Sanayi Bakanı Ali Coşkun ile EPDK Başkanı Yusuf Günay tarafından imzalandı. Protokolle, yurtiçinde pazarlanan petrol ve madeni yağın denetimi, ulusal marker kontrolünün yapılması, tesislerden usulüne uygun olarak numune alınması, alınan numunelerin akredite laboratuvarlara teslimi ile piyasada faaliyet gösteren kişilerin lisans kontrolü işlemlerinin yapılması sağlanacak.
'Hileli pompalar var'
Törende konuşan Sanayi Bakanı Coşkun, 250'si mühendis 530 elemanla ve 41 seyyar laboratuvar haline dönüştürülmüş araçla dağıtım şirketlerinin tesislerinin yanı sıra 500'ü akaryakıt, 3 bin 500'ü LPG olmak üzere toplam 15 bin istasyondaki 69 bin akaryakıt, 6 bin gaz pompasını denetlediklerini anlattı. Bu araçların, yakıtı birkaç saniyede test edecek cihazlarla donatılacağını belirten Coşkun, önce fiziki olarak istasyonun ve cihazlarının standarda uygun olup olmadıklarının, sonra ölçüm araçlarının denetleneceğini kaydetti.
Bakan Coşkun, denetimler sırasında 100 litre yakıt verildiği göstermesine rağmen gerçekte 70-80 litre yakıt veren pompalarla karşılaştıklarını anlatan Coşkun, ölçme konusuna büyük önem verdiklerini söyledi. Bunların yanı sıra şimdi de, "yakıtlara nafta, solvent katılmış mı? Kaçak mı?" sorularına dönük denetim yapacaklarını ifade eden Coşkun, akaryakıta sadece Kyoto Protokolü çerçevesinde biyodizel ve etil alkol katılabileceğine dikkati çekti. Coşkun, Kemalpaşa'da biyodizel yakıt üretecek bir fabrika kurulduğunu, Konya Şeker Fabrikası'nda da kısmen etil alkol imali için hazırlıkları bitirdiklerini anlattı.
'Ruhsatsız istasyon çok'
Coşkun şöyle devam etti: "Ne yazık ki binlerce istasyonun ruhsatsız veya standartlara aykırı olduğu tespit edildi. Bundan sonra kesin uyarılmalara başlanacak. Bunlar hakkında suç duyurusunda bulunulacak. LPG'li araçların denetimine de büyük önem veriyoruz. Evdeki tüpü araca takıyorlar, bağlamıyorlar bile. Canlı bomba gibi dolaşıyorlar." Daha sonra salon girişindeki meşrubatları gören Sanayi Bakanı Ali Coşkun, "Aslında bu içeceklerin de denetlenmesi lazım. Bir tatlandırıcı furyasıdır gidiyor. Aslında bunlar sağlık için sakıncalı" dedi.
Ulusal marker başlıyor
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı Yusuf Günay ise her yıl Türkiye'nin 2-3 milyar dolar vergi kaybına, araçların bozulmasına, haksız rekabete neden olan kaçak ve kalitesiz akaryakıt kullanımını önleyecek ulusal marker uygulamasına 1 Temmuz itibarıyla başlanacağını belirtti.
Ulusal marker temini ve teslimi için yapılan ihale sonucunda belirlenecek şirketle istenen bilgi ve belgeleri tamamladıktan sonra sözleşme imzalayacaklarını açıklayan Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı Günay, 1 Temmuz'dan itibaren ulusal marker içermeyen veya yeterli şart ve seviyede ulusal marker bulunmayan akaryakıt için gerekli yasal işlemlerin yapılacağını söyledi.
EPDK Başkanı Günay, sonuçta kurallara uygun hareket eden şirketlere karşı ülkeye kaçak akaryakıt getirerek haksız rekabet eden firmaların piyasadan silineceğini, beraberinde piyasada teknik kriterlere uymayan ve kaynağı belli olmayan akaryakıtın yarattığı diğer sorunların da çözüleceğini kaydetti. Sanayi Bakanlığı'nın denetim konusunda tecrübeye, araç ve gereçlere, yurt çapında yaygın deneyimli personele sahip olduğunu belirten EPDK Başkanı Yusuf Günay, imzalanan protokolle, kurum adına sektörün denetlenmesi konusunda önemli sorumluluklar üstlenileceğini söyledi.
Şikâyet hattı kuruldu
Tüketiciler akaryakıtla ilgili sorunlarında Alo 175 tüketici hattını kullanarak şikâyetlerini bildirebilecek. Törenin ardından, EPDK binasının önüne getirilen denetim araçlarından birine Sanayi Bakanı Coşkun'la birlikte binerek gazetecilere poz veren EPDK Başkanı Yusuf Günay, ehliyeti olmasına rağmen otomobil kullanmayı bilmediğini söyledi.