Popstar değil tasarım star

Popstar değil tasarım star
Popstar değil tasarım star

2005 yılından beri düzenlenen MOSDER Tasarım Yarışması na bugüne kadar 1584 başvuru yapıldı.

Üniversite öğrencileri iş dünyasına adım atmanın yolunu tasarım yarışmalarında buldu. Yarışmada ödülü kapan işi de kapıyor.
Haber: SEVGİ SAYAR BAŞARAN / Arşivi

Sesine, yeteneğine güvenenlerin Popstar’ı varsa ünivesite öğrencilerinin de ‘Tasarımstarı’ var...‘İş artık aslanın ağzında değil, tasarım yarışmalarında’ diyen üniversite öğrencileri halıdan, elektronik eşyaya, mobilyadan giyime kadar tüm sektörlerde düzenlenen tasarım yarışmalarını yakın takibe aldı. Tasarım yarışmalarında ipi göğüsleyenler, şimdi kendi başarı hikayelerini yazıyor. Kimi kendi şirketini kurarak önemli işlere imza atarken, kimi ise sektörün önde gelen şirketlerinde tasarımın beyninde çalışıyor.
Tasarım konusunda eğitim alan üniversite öğrencileri arasında en popüler olan yarışmalardan biri Mobilya Sanayicileri Derneği’nin (MOSDER) 2005 yılından bu yana düzenlediği “Ulusal Ev Mobilyaları Tasarım Yarışması’. Bu yarışmaya katılmak ve ödül almak özellikle endüstriyel tasarım ve iç mimarlık okuyan birçok öğrencinin hayalini süslüyor. Bu yarışmadan ödül alan öğrenciler özellikle sektörde faaliyet gösteren firmalar tarafından havada kapılıyor. Birçok öğrenci de imkan bulamadığı için gidemediği yurtdışı fuarlarına da yine bu yarışma sayesinde katılabiliyor. 2005 yılından itibaren düzenlenen MOSDER yarışmasına bugüne kadar 1584 başvuru yapıldı. 179 kişiye ödül verildi.
Birinciler havada kapılıyor
Aynı zamanda MOSDER Yönetim Kurulu Üyesi olan Yataş Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Nuri Öztaşkın, “Birçok sektörde tasarım çok ön planda. Yarışmalarda ödül alan birçok öğrenci bugün ya kendi ofisini kurdu ya da sektördeki firmalarda çalışmaya başladı. Ödüllü tasarımcılara şirketimizde yer vermeye başladık.”

Halıcılar da starını arıyor
İTKİB de halı sektöründe özgün tasarımlar geliştirilmesi için ‘Halı Tasarım Yarışması’ düzenliyor. İstanbul Halı İhracatçıları Birliği’nin organizasyonuyla yapılan yarışmaya bu yıl 85 genç tasarımcı katıldı. İHİB Başkanı İbrahim Yılmaz, “Genç tasarımcıların ortaya koyduğu ürünler, firmalara rekabet avantajı sağlayacak. Böylece onlara iş kapısı açılacak” diyor. İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri (İMMİB) de endüstriyel tasarım yarışması düzenliyor. Bu yıl yarışma profesyonel ve öğrencilere yönelik iki alanda yapıldı. Elektrolux ise 2003 yılından bu yana tüm dünyadaki üniversitelerdeki tasarım öğrencilerine yönelik Uluslararası Design Lab Tasarım Yarışması düzenliyor. Ödül kazanalar Electrolux Global Tasarım merkezinde 6 aylık ücretli staj olanağı buluyor.

 

Ödüller iş fırsatı yaratıyor

Koray Gelmez, İstanbul Maden ve Metaller İhracatçıları Birliği’nin düzenlediği Tasarım yarışmasından toplam üç ödül aldı. 2008 yılında Ahmet Bektaş ile birlikte tasarladıkları karabiber değirmeni ile ödül alan Gelmez, halen İstanbul Teknik Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak çalışıyor. Bu ödüllerin üniversite öğrencilerini teşvik ettiğine dikkat çeken Gelmez, iş bulma içinde iyi bir fırsat oluşturduğuna da dikkat çekiyor.

ÖDÜL ALDI İŞ SAHİBİ OLDU
Geçtiğimiz yıl MOSDER yarışmasından ödül alan Hamit Ebeş, yarışmadan sonra Boydak Grubu’nda çalışmaya başladı. Ortadoğu Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden mezun olan Ebeş, iki yıl önce Ferit Aydın ve Emre Cemal Turan ile MOSDER yarışmasına katılarak üç derecede birden ödül aldı. Ekibin, aksesuvar kategorisinde 1’incilik kazandıkları tasarımın adı Alvar. Tasarım, şemsiyelik, askılık olabiliyor veya çanta, ayakkabı gibi ürünleri saklayabiliyor. Üçlü, Trio oturma yüzeyi ile de mansiyon ödülü aldı. MOSDER yarışmasının üniversitede gençler arasında çok popüler olduğunu kaydeden Hamit Ebeş, “Öğrenciler ancak bu sayede protetipini yapabildiği bir ürünü firmalara gösterebiliyor. Biz de grup olarak yarışmaya katıldık. Firmalarla buluşmak açısından çok önemli. Ben yine bu ödül sayesinde ilk defa Milano’daki mobilya fuarına gidebildim” diye konuştu.

'YARIŞMALAR ÖNÜMÜZÜ AÇIYOR'
İki yıl önce MOSDER’in yarışmasından ödül alan Tarık Korkmaz da bu ödül sonrası kendi ofisini kuran bir tasarımcı. İki yıl Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi 4’üncü sınıf öğrencisiyken arkadaşları Ercan Kıtıl ve Ergi Vardar ile MOSDER’in yarışmasına katılan Korkmaz, Düğün adlı ayakkabılık ve ayakkabıları rahatça giymeyi sağlayan oturma ünitesi ile ödül aldı. Korkmaz, son dönemde birçok sektörün tasarıma olan ilgisinin artmaya başladığını söylüyor. “MOSDER ödülü öğrencilik zamanında girmek istediğimiz tek yarışmaydı” diyen Korkmaz, şunları söyledi: “Bütün öğrencilere sorsanız herkes bunu söyler. Bu tür yarışmaların artması lazım.” Ekip şimdi Masa Tasarım Ofisi isimli kendi şirketleri ile birçok firmaya tasarım hizmeti veriyor.

 

bigPara.com