Portekizli Merkel'i kovdu: 'Hitler Go Home'

Portekizli Merkel'i kovdu: 'Hitler Go Home'
Portekizli Merkel'i kovdu: 'Hitler Go Home'
Ekonomik krizle boğuşan Portekiz'e giden Almanya Başbakanı Angela Merkel, başkent Lizbon'da protestolarla karşılandı.

Ekonomik krizle boğuşan ülkelerden Portekiz’e giden Almanya Başbakanı Angela Merkel, başkent Lizbon’da protestolarla karşılandı.

Başbakan Merkel, Portekiz Cumhurbaşkanı Anibal Cavaco Silva ve Başbakan Pedro Passos Coelho ile görüşürken Euro Bölgesi’ni sarsan borç krizini ele aldı. Ortak basın toplantısında konuşan Merkel, Portekiz’in ekonomik istikrar programını titizlikle uygulayarak ülkesi ve Avrupa yararına olumlu tutum izlediğini söyledi. Merkel, 78 milyar euro tutarındaki kredinin ödenen ilk 5 dilimi sırasında uygulanan programın olumlu olduğunu, yeri kredi diliminin de Lizbon’daki hükümete verilmesi gerektiğini anlatırken, bunun daha rekabetçi, güçlü bir büyümeye sahip, sağlam bütçeli, mali reformların yapıldığı ve güven ortamının oluştuğu bir Avrupa içirn gerekli olduğunu söyledi. Merkel’den sonra konuşan Portekiz Başbakanı Coelho, ekonomimizin rekabet gücü eksikliğinin sürdürülemez kamu borcu ve büyük dış açık düzeyine neden olduğunu söyledi.

Portekiz’de işsizlik oranı, yüzde 16’yı bulurken hükümet, ekonominin bu yıl yüzde 3 oranında daralacağını; gelecek sene ise bu oranın yüzde 1 olmasını öngördü. 10 milyon nüfuslu Portekiz, Avrupa Birliği kaynaklarından 78 milyar Euro’luk dış yardım alıyor.

Portekiz’de sendikalar öncülüğünde toplanan binlerce kişi, hükümetin kemer sıkma politikalarına tepki gösterdi. 14 Kasım’da genel grev planlandığı Portekiz’de iki başbakan; Merkel ile Coelho'nun görüşme yaptığı binanın çevresinde toplanan bir grup, ellerindeki pankartlar ve attıkları sloganlarla gösteri düzenledi. Bir pankartta 'Hitler, go home!' yazılı olduğu görüldü. (DHA)

 

bigPara.com