POS'ları birleştirip tasarruf yaptılar

Akbank ve Yapı Kredi Bankası, satış noktası terminallerinin (POS) ortak kullanımına başladı. Yapılan işbirliği ile yıl sonuna kadar 2 bin, 2006 sonuna kadar da her iki bankanın sahip olduğu 30 binin üzerinde POS ortak kullanılacak.

İSTANBUL - Akbank ve Yapı Kredi Bankası, satış noktası terminallerinin (POS) ortak kullanımına başladı. Yapılan işbirliği ile yıl sonuna kadar 2 bin, 2006 sonuna kadar da her iki bankanın sahip olduğu 30 binin üzerinde POS ortak kullanılacak. Uygulama ile toplam 7 milyon dolarlık tasarruf sağlanması bekleniyor.
POS'ların, bankalara ciddi maliyet getirdiğine dikkat çeken Akbank Perakende Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hakan Binbaşgil, faiz marjlarının daraldığı, faiz dışı gelirlerin öneminin arttığı dönemde bankaların kârlılığını koruyabilmesi için hizmet kalitesi ve verimliliğini artırması gerektiğini vurguladı. Hakan Binbaşgil, "Uygulamaya 30 bin POS ile başladık. Daha sonra ne kadar işyeri varsa buralarda POS cihazlarını bire indireceğiz. 30 bin POS, her iki bankanın toplam POS cihazı cirosunun yüzde 20'sini oluşturuyor" dedi.
Yapı Kredi Bankası Bireysel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Nazan Somer ise talep gelmesi halinde 4-5 bankanın aynı POS'u kullanabileceğini açıkladı. Somer, "Ne POS, ne ATM farkı bankalar arasında rekabet avantajı taşımıyor. Ekonomik anlamda taraflara katkı sağlayacak her işbirliğine hazırız" diye konuştu.