Post-PC dönemini Apple ve Google şekillendirecek

Post-PC dönemini Apple ve Google şekillendirecek
Post-PC dönemini Apple ve Google şekillendirecek
Apple ve Google'ın donanıma iyice kayması ile alevlenecek olan rekabet akıllı telefon pazarının geleceğini belirleyecek.
Haber: CAN MUMAY / Arşivi

Amerikada başlayan bilanço sezonu dikkatleri teklonoji firmalarına çekti. 570 milyar dolar piyasa değeri ile dünyanın en değerli şirketi olan Apple ve Android işletim sisteminin mucidi Google’ın donanıma iyice kayması ile alevlenecek olan rekabet, masaüstü bilgisayarların yerini bıraktığı akıllı telefon pazarının geleceğini belirleyecek.
Açıkladığı 4. çeyrek mali rakamları ile önceki çeyrekten 3 milyon daha az iPad satan, iPhone 5 ile beklenen innovasyonu yakalayamayan, mobil yazılım başkanı Scott Forstall’ı kovan Apple içinde bulunduğu durumdan bir çıkış kapısı arıyor. iPad Mini ile Microsoft’un çıkardığı Surface tabletin önünü almaya hazırlanan firma için önümüzdeki bilanço sezonu çok belirleyici olacak. Apple’ın içinde bulunduğu bu kötü durumdan çıkması için en önemli motivasyonu ise Google. LG ve Samsung ile anlaşan firma pazarın yüzde 68’ini domine eden Android işletim sisteminin yanı sıra donanım işine de ağırlık vermeye hazırlanıyor.

Cihazlarından çıkardı
Apple’ın içinde bulunduğu karanlık tabloda en büyük pay sahiplerinden birisi kullandığı Google Maps navigasyon sisteminin yerini TomTom tabanlı harita sistemine bırakması oldu. Yer bulmakta hatalar veren bu sistem kullanıcılardan olumsuz not aldı. Apple ise bunun faturasını mobil yazılım müdürü Scott Forstall’a kesti. Forstall’ın önümüzdeki yıl görevini bırakacağı açıklandı. Youtube ve Google Maps uygulamalarını iOS’lerden çıkaran firma Google’ın çıkardığı uygulamalarının yerine yenisini koyamadı.

Google donanıma ağırlık veriyor
Apple’ın en büyük rakibi Samsung’un donanım gücünü kullanarak Nexus telefon ve tablet işine giren Google ise Apple’a donanım anlamında da bir alternatif olmaya çalışıyor. Google CEO’su Eric Schimdt mobil konusunda şirketin agresif bir politika izleyeceğinin temennisi gibi gözükürken Google 8 milyar dolarlık mobil reklam geliri ile bu alandaki lider olma pozisyonunu sürdürüyor. Samsung’da şu an Google ile tehlikeli bir yakınlaşma içinde. Zira Apple Google’ın donanıma kayması ile birlikte şirket ile olan bağlarını kesti. Samsung bunu kısa vadede yapması Android işletim sistemine muhtaç olması nedeniyle mümkün değil. Kısa zaman içinde Samsung’dan da bir yazılım hamlesi sürpriz olmayacak.
Post-PC dönemi başladı mı? Kimilerinin aklına şimdi gelen bu soru kimi kullanıcılar için ise çoktan cevabını almış durumda. 2010 yılında dünya çapında 297 milyon adet akıllı telefon satılırken 346 milyon adet bilgisayar satıldı. Akıllı telefonlar 2011 yılında attıkları depar ile satışlarını 472 milyona çıkarırken bilgisayarlar 355 milyonda kaldı. Kısacası geçen yıl dünya üzerindeki bilgisayar satışları ilk kez akıllı telefonlar tarafından geçildi. Leonovo’nun Asya-Pasifik Genel Müdürü Van Duijl ise bilgisayardan akıllı telefona ağırlık verilmesi gerektiğini söyleyen ilk üst düzey yönetici oldu.

Post-PC* Bilgisayar sonrası dönem.

bigPara.com