'Potansiyele geliyorlar'

Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, bankacılık sektörüne yabancıların girişine ilişkin olarak "Türkiye artık küreselleşen bir ekonomi, bunlara çok doğal bakmak lazım" diye konuştu.

ANKARA - Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, bankacılık sektörüne yabancıların girişine ilişkin olarak "Türkiye artık küreselleşen bir ekonomi, bunlara çok doğal bakmak lazım" diye konuştu.
Yeni Passat'ın tanıtımında soruları da yanıtlayan Şahenk, Türkiye'de yeterli sermaye bulunmadığına işaret ederek, büyümesini finanse edecek kaynakların yurtdışından gelmesi gerektiğinin görüldüğünü söyledi. "Madem Türkiye böyle bir değişimden geçti, yabancıların gelmesini çok tabii karşılamak lazım" diyen Şahenk, yabancıların Türkiye'nin potansiyeli için geldiğini vurguladı.
Önümüzdeki dönemde yabancıların bankacılık sektörü içinde payı için "Rahatlıkla yüzde 40'lara çıkabilir" diyen Şahenk, ulusal bankalara da ihtiyacı olduğunu söyleyerek şöyle devam etti: "Madem Türkiye'yi dünyaya açtık, bundan korkmayalım. Türkiye'ye pozitif bakıyorlarsa bundan en iyi şekilde yararlanalım. Birkaç sene evvel 'Türkiye'ye niye bakılmıyor' diye şikâyet ediyorduk" dedi. Şahenk, kamu bankaları için de, geçiş sürecinde gereken rolü üstlenip ileride özelleştirilmesi gerektiğini söyledi.
Türkiye'nin senelerdir özlediği potansiyelin realizasyon sürecine girdiğini ve bölgede potansiyeli yüksek bir ülke olduğunu kaydeden Şahenk, ekonomide yabancı sermayeye karşı direncin hatırlatılması üzerine ise "O zaman müesseselerimize sahip çıkalım" diye konuştu.
'Türkiye AB için gerekli'
"Türkiye, AB için gerekli" diyen Şahenk, AB'ye 'Türkiye gerçeklerine uygun şekilde' girmek gerektiğine işaret edip şöyle devam etti: "Türkiye, Avrupa'ya yeni çehre katacak. Özkaynaklarımıza, insanımıza, kültürümüze sahip çıkalım. AB'ye katılmak amaç değil araçtır. Avrupa yaşlanıyor, Türkiye'ye ihtiyacı var. Avrupa'dan Uzakdoğu'ya kadar kaç tane Türkiye gibi memleket var."
Doğuş'ta hedef inşaat
Dışbank'ın Fortis'e satışını 'Mükemmel bir satış' diye niteleyen Ferit Şahenk, ortaklık arayışı için Morgan Stanley'ye yetki veren Garanti Bankası için de şu açıklamayı yaptı: "Değişen bir şey yok. Doğru sektörde olduğumuza inanıyorum. Kurumlar kolay yaratılmıyor. Türkiye bu kurumların kıymetini bilmeli. Müşteri odaklı bir gelişme gösteriyoruz." Türkiye'de inşaat sektöründe büyümek istediklerini de söyleyen Şahenk "Doğu Avrupa'da bankacılık ve perakende, Türkiye bögesinde ise inşaatta büyümek istiyoruz. Garanti'yi bölgesel güç yapacak bir ortaklık yapabiliriz. Türkiye'de risk yok" dedi.