Prim affı bayrama yetiştirilecek

AKP, prim affı ile yeni üniversiteler kurulmasını öngören tasarıları Kurban Bayram öncesi yasalaştırmayı planlıyor.
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - AKP, prim affı ile yeni üniversiteler kurulmasını öngören tasarıları Kurban Bayram öncesi yasalaştırmayı planlıyor. Bütçe yorgunu olan milletvekilleri Kurban Bayramı'na kadar Meclis'ten ayrılamayacak. AKP yönetiminin aldığı karara göre, Meclis bayram tatiline kadar yine geceli gündüzlü mesai yapacak.
AKP yönetimi miletvekillerini bayram tatilinde seçim bölgelerine eli boş göndermemeyi planlıyor. TBMM Genel Kurul gündeminde bulunan 15 yeni üniversitenin kurulmasını, yabancılara mülk satışını düzenleyen tasarılar bu sürede yasalaşacak. Geniş bir kesim tarafından beklenen SSK ve Bağ-Kur prim borçlarının yeniden yapılandırma yasa tasarısı 27 Aralık Salı günü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda ele alınacak. Bayram öncesi de Genel Kurul'da görüşülerek yasalaştırılacak. Prim affına ilişkin tasarıyla ilgili, Hazine'den sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, ilgili bürokratlar ve TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nun bazı AKP'li üyeleri önceki gün Meclis'te bir araya geldi. Tasarıyla ilgili değişikliklerin görüşüldüğü toplantıda, mevcut tasarıda yer alan indirim oranları konusunda yeni bir model üzerinde uzlaşma sağlandı.
Edinilen bilgiye göre, SSK ve Bağ-Kur prim borçlarına uygulanan gecikme cezaları ve faizlerin silinmesi, Bağ-Kur prim borcu aslına TEFE oranının, SSK prim borcuna ise 1999'a kadar olan kısmına gecikme cezası bu tarihten sonra olan bölümüne ise TEFE oranında faiz uygulanması, ortaya çıkacak borç toplamının da 48 takside bölünmesi üzerinde görüş birliğine varıldı. Yeniden yapılandırma düzenlemesi 31 Mart 2005 tarihine kadar olan borçları kapsayacak. Toplantıda, bu tarihten sonraki borçlara da bir kolaylık sağlanması konusu gündeme geldi. Ancak, daha önce ilan edilen 31 Mart 2005 tarihinin değiştirilmemesi, gerekirse bu tarihten sonraki borçlara gecikme faizi ve gecikme cezası uygulanarak taksitlendirme imkânı verilmesi görüşü ön plana çıktı.
Meclis'e gönderilen hükümet tasarısında Bağ-Kur'daki tüm borçlar ile SSK'da borç aslı 50 bin YTL ve altında olanlar için, borç asıllarına 1998 sonuna kadar gecikme cezası, 1999'dan başvuru tarihine kadar ise gecikme cezası oranları yerine TEFE oranı uygulanarak borçların yeniden hesaplanması öngörülüyordu.
Asıl borca TEFE oranı
1998 yılı sonuna kadar olan borçlara gecikme cezasının uygulanacak olması hem kamuoyu hem de milletvekilleri tarafından eleştiriliyordu. Murat Başesgioğlu ve Ali Babacan'ın üzerinde anlaştığı yeni model ise gecikme cezaları ile faizlerin tümden silinmesini, asıl borca ise sadece TEFE oranın uygulanmasını öngördüğü için beklentilerin fazlası ile karşılandığı ifade edildi.