Profesyoneller

Galatasaray'da Terim'in görevine oybirliğiyle son veren Sportif AŞ'nin yönetiminde 4 profesyonel yönetici var. Eski SPK Başkanı Cansızlar ise bağımsız üye.
Haber: OKTAY ÖZDABAKOĞLU / Arşivi

Türkiye ’nin dün açıklanan demokratikleşme paketine kadar son bir aydır bir numaralı gündemi Galatasaray ve Fatih Terim oldu. Terim’in 4 maçlığına Milli Takım hocalığına getirilmesinin ardından, Galatasaray’ın 3 Eylül’de Terim’le sözleşmeyi 2 yıl uzatma girişimi ile devam eden süreç 24 Eylül’de Terim’in görevden alınmasıyla sona erdi. Bu süreçte her iki tarafın da karşılıklı suçlamaları gündeme damga vururken, Galatasaray Kulübü Başkanı Ünal Aysal yaptığı her açıklamada, ‘profesyonelleşme ve kurumsallaşmaya’ dikkat çekti. Fatih Terim’in görevine son verilmesi ile ilgili kararın ‘yönetim kurullarında’ oybirliği ile alındığı açıklandı. Galatasaray’da Terim’in gönderilme kararı, gerek dernek yönetim kurulunda, gerekse futbol takımını da bünyesinde bulunduran Galatasaray Sportif AŞ’de oylandı. Galatasaray’da Sportif AŞ’nin yönetim kuruluna, son dönemdeki yapılanma ile 4 profesyonel yönetici alındı.
Terim’in sözleşmesinin feshedilmesine oybirliği ile karar veren Sportif AŞ’nin yönetim kurulunda Adnan Nas, Mehmet Bahadır Kaleağası, Mehmet Atilla Kurama ve Suat Sarı profesyonel yönetici kimliğiyle yer alıyor. Yönetim kurulunda ayrıca Doğan Cansızlar da bağımsız yönetim kurulu üyesi olarak görev yapıyor. Cansızlar, Sportif AŞ’de Denetim Komitesi’ne ve Kurumsal Yönetim Komitesi’ne başkanlık ediyor. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ile sermaye arttırım sürecinde sorunlar yaşayan Galatasaray Sportif AŞ, yönetim kuruluna giren eski SPK Başkanı Cansızlar, yeminli mali müşavirlik belgesi ile sermaye piyasası lisans belgelerine de sahip. Cansızlar altı yıl süreli (2000-2006) Sermaye Piyasası Kurulu Başkanlığı görevini tamamladıktan sonra kendi isteği ile emekliye ayrılmıştı.

Bir transfer de TÜSİAD’dan

Denetim Komitesi’ne üye olarak atanan isim ise Bahadır Kaleağası. Bahadır Kaleağası, Sportif AŞ’de oluşturulan Riskin Erken Saptanması Komitesi’nde de başkanlık görevini yürütüyor. Galatasaray Lisesi mezunu olan Kaleağası, 2008 yılından beri Brüksel, Berlin, Paris, Washington DC ve Pekin’de temsilcilikleri bulunan TÜSİAD’ın dış etkinliklerini kapsayan uluslararası koordinatörü olarak görev yapıyor.
Sportif AŞ’de profesyonel olarak görev yapan dikkat çekici diğer bir isim ise Mehmet Atilla Kurama. Kurama da Sportif AŞ’de Riskin Erken Saptanması Komitesi’nde üye olarak görev yapıyor. Ülker Grubu’nun çatı şirketi Yıldız Holding’in Mali Grup Başkanlığı görevini sürdüren Atilla Kurama, Türkiye Basketbol Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeliği de yapıyor.

Nas profesyonel yönetici

Real Madrid maçı sonrasında Fatih Terim için, “Gitsin Fenerbahçe ’yi de çalıştırsın” dediği iddia edilen Adnan Nas da Sportif AŞ’de profesyonel yönetici olarak yönetim kurulunda. PricewaterhouseCoopers Yeminli Mali Müşavirlik firmasının kurucu ortağı ve yönetim kurulu başkanı Nas, Sportif AŞ’de Riskin Erken Saptanması Komitesi’nin de üyesi. Sportif AŞ’de profesyonel yönetici olarak görev yapan bir diğer isim ise, İTO Meclis Üyesi Suat Sarı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde (1985-1994) İstanbul Trafik sinyalizasyon sisteminin kurulumunda proje lideri/kontrol mühendisi olarak çalışan Sarı, Havaş ve Çelebi Holding’de de çalıştı.

Galatasaray Sportif AŞ’nin Yönetim Kurulu

Ünal Aysal: Başkan
Adnan Nas: Profesyonel Yönetici
Doğan Cansızlar: Bağımsız Üye
Mehmet Bahadır Kaleağası: Profesyonel Yönetici
Murat İlbak: Yönetim Kurulu Üyesi
Mehmet Atila Kurama: Profesyonel Yönetici
İlhan Helvacı: Yönetim Kurulu Üyesi
Ural Aküzüm: Denetçi
Suat Sarı: Profesyonel Yönetici

Riskin Erken Saptanması Komitesi nedir?

Hisseleri borsada işlem gören şirketlerin yönetim kurulları, şirketin varlığını, gelişmesini ve devamını tehlikeye düşüren sebeplerin erken teşhisi, bunun için önlem ve çarenin uygulanması ve riskin yönetilmesi amacıyla, uzman bir komite kurarak sistemi çalıştırmak ve geliştirmekle yükümlü tutuldu. Bunun için de Riskin Erken Saptanması Komitesi kurulması zorunluluğu getirildi. Denetim komitesi yönetimi gözetlerken, bu komite sadece risklere odaklanıyor. Amaç, yönetimi, yönetim kurulunu ve genel kurulu devamlı uyanıklık altında tutmak, gereğinde organlarca derhal etkili önlemlerin alınmasını sağlamak.

bigPara.com