Projeden konut satışları mercek altına alınıyor

Ekonominin son iki yıldaki lokomotifi emlak sektörü, Maliye Bakanlığı denetim birimlerince sıkı takibe alındı. Maliye Bakanlığı Gelirler Kontrolörleri ve vergi dairesi başkanlıklarının gerçekleştirdiği incelemelerin ardından...

ANKARA - Ekonominin son iki yıldaki lokomotifi emlak sektörü, Maliye Bakanlığı denetim birimlerince sıkı takibe alındı. Maliye Bakanlığı Gelirler Kontrolörleri ve vergi dairesi başkanlıklarının gerçekleştirdiği incelemelerin ardından, Hesap Uzmanları Kurulu da, gayrimenkul piyasasında sektör denetimi başlattı.
Hesap Uzmanları Kurulu Başkanı Mahmut Vural'dan edinilen bilgiye göre, kurulun emlak sektörüne yönelik denetimleri için önce Ar-Ge biriminde bir veri çalışması gerçekleştirildi. Bu çalışmada Gelir İdaresi Başkanlığı'ndan vergi numarası kapsamında gelen tapu bilgileri ile banka hesap dökümleri kayda geçirildi.
Büyükten küçüğe doğru
Daha sonra da denetlenecek firmalar, konut satışları ve yıllık cirolarına göre büyükten küçüğe doğru sıralandı. Bu tespitlerin ardından aynı zamanda hedef mükellef kitlesi içinde de yer alan 300 büyük firmanın incelemeye alınması kararlaştırıldı. Bunların 150'sinin merkezinin İstanbul'da, 150'sinin de Ankara'da olduğu belirlendi. İstanbul'la ilgili bilgiler bu ildeki grup başkanlığına iletildi ve denetim startı verildi. Ankara'daki firmaların da, Ankara grubunda bulunan hesap uzmanları tarafından incelemeye alınacağı, daha sonra da İzmir'de sektöre yönelik araştırma yapılacağı vurgulandı.
Uzmanlar turneye çıktı
Hesap Uzmanları Kurulu, gayrimenkul piyasasının turne denetimlerinde de etkin bir şekilde gözlem altında tutulması kararını aldı. Bunun ilk uygulaması da bu yıl İstanbul'da gerçekleştirildi. İstanbul'a turneye giden ekipler, 150 firmanın dışında kalan 50 büyük konut üreticisinin hesaplarını incelemeye başladı. Hesap uzmanları, 2007 ve 2008 yılındaki turnelerde de emlak sektörüne yönelik incelemelere devam edecek. Turnelere giden ekipler, emlak sektörünün canlı olduğu diğer illerde de, konut üreticilerinin hesapları ile banka kayıtları nezdinde araştırma yapacak.
Hesap Uzmanları Kurulu, daha proje aşamasında, maket üzerinden satışı yapılan lüks konut projelerini de takibe aldı. Başta İstanbul olmak üzere Ankara, İzmir, Antalya gibi illerde bu şekilde gerçekleştirilen konut projelerinin dökümleri çıkarıldı. Bu projelerden kaçının devam ettiği, kaçının bittiği ya da ne zaman biteceği, buralarda kaç daire bulunduğu, kaçının satıldığı, satış fiyatları gibi gelişmeler de Ar-Ge birimince izleniyor. Bu arada Hesap Uzmanları Kurulu, emlak sektörünü incelerken, banka hesaplarından da yararlanıyor.
Denetim elemanları, incelenen konut üreticileri ve bunlardan konut alanların banka hesaplarındaki gelişmelerin yanı sıra üreticilerle bağlantısı olan kişilerin hesaplarını da takip ediyor. Bu şekilde, farklı kişiler adına para transferi yoluyla, konut satış bedellerinin düşük gösterilmesinin önüne geçilmesine çalışılıyor.
Maliyetler de inceleniyor
Hesap Uzmanları Kurulu Başkanı Vural, emlak sektöründeki vergi kayıp ve kaçağını araştırırken, sadece hasılat tespitinde bulunmadıklarını, üreticiler nezdinde maliyet incelemesi de yaptıklarını söyledi. Bu şekilde naylon fatura kullanan ve düzenleyenlerin de ortaya çıktığını kaydeden Vural, "Çeşitli denetim tekniklerine sahibiz. Banka kayıtları ve diğer araçlar da denetimde kolaylık sağlıyor. Amacımız emlak sektöründe varsa bir kayıp ve kaçak, onu ortaya çıkarmak. 2007 ve 2008'deki sektör denetimlerinde de, ağırlığı emlak piyasasına vereceğiz" dedi.