Projeyle ilgili yazarlardan ilk değerlendirme

Projeyle ilgili yazarlardan ilk değerlendirme
Projeyle ilgili yazarlardan ilk değerlendirme
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun açıkladığı mega kent projesini yazarlar değerlendirdi. Uğur Gürses, projenin hayata geçebilecek olduğunu belirtirken, Gila Benmayor "Türkiye'yi küresel ekonominin göbeğine yerleştirmek için bir proje geliştirmiş olması son derece olumlu bir girişim" dedi.

RADİKAL- Yazarlar,  CHP ’nin Merkez Türkiye Projesi’ni değerlendirdi.  Hürriyet Dünyası Yazarı Uğur Gürses projenin hayata geçebilecek olduğunu belirtirken, Gila Benmayor "Türkiye'yi küresel ekonominin göbeğine yerleştirmek için bir proje geliştirmiş olması son derece olumlu bir girişim" dedi.

İşte Gürses’in değerlendirmeleri:

Söz konusu proje 20 yıllık bir iş. Bugün yapıyorum yarın sonuç alıyorum denmiyor. Özel sektör olacak deniyor. Yapılabilir bir iş olabilir. Tutarlılığı olabilir. İddiası lokal bir hub olması. Etrafını canlandırılması ciddi alınabilir bir proje olabiliyor. 3 çocuk üzerinden tartışmıyor. CHP ekonomide seçim beyannamesinde 1-0 öne geçmişti. Diğer partilere baktığımız zaman CHP’den ikinci bir hamle bunların hepsi yapılabilir projeler. Bir bütünlükleri var. En azından ekonominin patinaja geçtiği bir dönemde ekonomiyle ilgili şeyleri CHP söylemiş oluyor. İktidardakilerin çok söylediği bir şey ekonomiyle ilgili. Sokaktaki insana hitap eden projeler açıklamış oluyor. O açıdan bakınca etkisinin olacağını düşünüyorum.


Hürriyet Dünyası yazarlarından Gila Benmayor projeyi şöyle değerlendirdi:

"CHP'nin Türkiye'yi küresel ekonominin göbeğine yerleştirmek için bir proje geliştirmiş olması son derece olumlu bir girişim. Ancak niyet iyi olsa da daha fazla ete kemiğe bürünmesi gerekir.
Kılıçdaroğlu 'nun sözünü ettiği üç mega projeden belki en önemlisi olan yeni İpek Yolu biri karada, diğeri denizde iki proje söz konusu) ile bir kıyaslama yapacağım. Zira tesadüfen Çin'in İpek Yolu Ekonomik Kuşağı ve 21.Yüzyıl Deniz İpek Yolu projesini bizzat şekillendirmiş olan Dr. Victor Fung'dan dinleme olanağı buldum. 60 ülkede 4 milyar insanı kapsayacak bu projeyi şekillendiren Kılıçdaroğlu'nun sözünü ettiği uzmanlar değil Çin'in önde gelen bir düşünce kuruluşu Fung Business İntelligence Centre ortaya koymuş. En az iki yıl, üç yıl projenin üzerinde çalışılmış.
İkinci önemli nokta finansman. Kılıçdaroğlu 200 milyar dolardan söz ediyor. İpek Yolu Ekonomik Kuşağı ve 21. Yüzyıl Deniz İpeek Yolu projesini hayata geçirmek için Çin bir bankanın kurulmasına ön ayak olmuş. Asya Altyapı Yatırım Bankası ve ilk iş olarak 40 milyar dolarlik bir fon oluşturmuş. Merkez Türkiye Projesi'nin finansmanının daha net ortaya konulması gerekir. Kılıçdaroğlu'nun sözünü ettiği Asya Kalkınma Bankası son derece bürokratik ve bu projede yetersiz kalacak bir bankadır."

bigPara.com