Protesto bakanı istifa ettirdi

Tayvan Çalışma Bakanı Chen Chu, işçilerin bir metro inşaatındaki kötü çalışma koşullarını protesto etmek için düzenlediği gösterinin sorumluluğunu üzerine alarak istifa etti.

TAYPEY - Tayvan Çalışma Bakanı Chen Chu, işçilerin bir metro inşaatındaki kötü çalışma koşullarını protesto etmek için düzenlediği gösterinin sorumluluğunu üzerine alarak istifa etti.
Chu, yaptığı açıklamada, Kaoşiung kentinde 21 Ağustos'ta patlak veren gösterinin sorumluluğunu hissetmesi nedeniyle Başbakan Frank Hsieh'in görevini sürdürmesi yönündeki ricasını reddettiğini belirtti. Yatakhanelerinin çok sıkışık olmasından ve şirket yöneticilerinin koyduğu katı kuralları ihlal etmekten sık sık para cezası verilmesinden şikâyet eden işçilerin gösterisi, bazı Taylandlı işçilerin yatakhaneye sigara ve içki sokmalarına izin verilmemesi üzerine patlak vermişti. Göstericiler araçları ateşe vermiş, polisle çatışmıştı. Chen, yabancı işçilerin sosyal haklardan yoksun bırakılması ve zarar görmesinin kendi insan hakları değerlerine aykırı olduğunu ve kendisine acı verdiğini söyledi.