Psikiyatri Derneği: İşsiz, krizde umudunu yitirdi, intiharlar katlandı

Psikiyatri Derneği: İşsiz, krizde umudunu yitirdi, intiharlar katlandı
Psikiyatri Derneği: İşsiz, krizde umudunu yitirdi, intiharlar katlandı

Son dönemde işsizliğe bağlı olarak psikolojik destek almak için hastane ve kliniklere başvuranların sayısı da ciddi oranda artmış.

Krizin etkisiyle işsizlerde intihar oranının iki kat arttığını belirten Türkiye Psikiyatri Derneği'nden Doç. Dr. Burhanettin Kaya, 'İşsizlik devam ettikçe kaygı umutsuzluğa dönüşür ve çözülemeyen umutsuzluk da ne yazık ki ihtihara sürükler' diyor
Haber: NURİYE DOĞU / Arşivi

İSTANBUL - Geçen yılın eylül ayına göre 795 bin kişi artan işsizler ordusu, ekonomik krizin yanında psikolojik çöküntüyle de savaşıyor. İşsizlerde görülen depresyon vakalarının son bir yılda iki katına çıktığını belirten Türkiye Psikiyatri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Burhanettin Kaya, depresyonun da devam eden süreçte intihar girişimlerine yol açtığını söylüyor. İşsizlerin gelecek kaygısının, süre uzadıkça çözülemeyen bir umutsuzluğa dönüştüğünü vurgulayan Kaya, “İşte asıl tehlike bu noktada başlıyor. İşsiz, geleceği göremeyip, iş bulmaya ilişkin tüm umutlarını yitirince intihara kalkışıyor. Yaşamını sürdüremeyeceğini düşünüyor. Bu girişimler de krizde ikiye katlandı” diyor. Kaya, işsizliğin psikolojik etkileriyle ilgili Türkiye’de geniş kapsamlı bir araştırma yapılamadığını belirterek, bu konuda hükümetle işbirliğine hazır olduklarını söyledi. 

İşsizin eşi de depresyonda!
Kaya’ya göre işsizlik toplumsal bir tehdit haline geldi. Bu toplumsal tehdit yalnızca işsiz kalan kişiyi değil eşini de etkiliyor ve o kişilerde de ciddi depresyon etkisine neden oluyor. Tabii ki bu durumda aile bağları da çok olumsuz etkileniyor.  Kaya bu konuda şunları söylüyor:
“Baba işsiz kalınca, ailesine karşı suçluluk duygusu yaşıyor, aciz hissediyor. Bundan eş de, çocuk da çok ciddi etkileniyor. Hem ekonomik anlamda sıkıntılar artıyor hem de aile bağlarında kopukluk. Hatta son dönemde intihar olaylarında, ‘işsiz kalan kişinin önce ailesini sonra kendisini’ öldürdüğüyle ilgili durumlara sıkça rastlıyoruz.”
İşsizliğe bağlı olarak, profesyonel destek almak için hastane ve kliniklere başvuruların da ciddi oranda arttığını aktaran Kaya, en fazla başvurunun devlet hastanelerine geldiğini ifade etti. Ancak işsiz kalmış kimsenin bu tedavilere ekonomik gücünün yetmediğini belirten Kaya, “Adam zaten işsiz, parası yok. Buna rağmen bize ulaşabilenler bile bu kadar fazlayken, bir de parasızlıktan gelemeyenleri düşünün?” diye konuştu.   

Sağlık Bakanlığı’na çağrı
Hükümete örnek olması açısından işsizliğin yoğun olarak yaşandığı illerde, işsizlere ‘psikolojik destek’ çalışmaları verdiklerini anlatan Kaya, imkânlarının kısıtlı olduğunu, bu konuda Sağlık Bakanlığı’nı işbirliğine çağırdıklarını söyledi. Kaya, hükümete işsizlere ve ailelerine ücretsiz destek verilecek bir sistemin oluşturulması konusunda da çağrı yaptı.
İşsizlikle tek başına başa çıkmanın çok zor olduğunun altını çizen Kaya, “Mutlaka işsize destek olunmalı, iş bulması konusunda yardım edilmeli ve kişinin kendine tekrar güvenmesi sağlanmalı” dedi. İssizlik yardımının miktarı, kapsamı ve süresinin de artırılması gerektiğini anlatan Kaya, ruh sağlığı hizmetlerinin ücretsiz ve kolay ulaşılabilir olması gerektiğinin altını çizdi. 

Alkol bağımlılığı arttı
İşsizliğin olumsuz etkilerinin ve ihtihar riskinin daha çok gençlerde yaşandığının altını çizen Kaya, son dönemde alkol ve madde bağımlılığında da ciddi artış görüldüğünü kaydetti. Kişinin alkol ve uyuşturucuya bu tip psikolojik çıkmazlarda daha çok ihtiyaç duyduğunu belirten Kaya, “Kişi sanıyor ki, bu şekilde sıkıntısını unutacak, bir süre de olsa karamsarlıktan kurtulacak. Ama ne yazık ki, bu süreçte kendine daha fazla zarar veriyor ve sorun içinden çıkılamayacak başka sıkıntılara yol açıyor, Yani zircirleme etkiler başlıyor” ifadelerini kullandı. 

Erken kalkın, evde oturmayın
Doç. Dr. Burhanettin Kaya, işsizlere bu süreci psikolojik olarak daha rahat geçirmeleri konusunda da bazı önerilerde bulundu:

* En başta, iş aramaya mutlaka devam edin. “Nasılsa bulamam” deyip, hemen umutsuzluğa kapılmayın

* Etrafınızdaki işsizlerle bir araya gelin, örgütlenin

* Çalışıyormuş gibi yapın. Sabahtan akşama kadar evde oturmayın  

* Sabah erken kalkın, giyinin, kendinize bakın

* Sürekli evde oturmayın, sosyal hayattan kopmayın.