PTT banka projesiyle kârda

Posta Telgraf Teşkilatı'nın (PTT) 'banka' projesi işe yaradı. PTT geçen yılı 93 milyon YTL kârla kapattı. PTT'nin gelirleri 975 milyon YTL yükselirken, giderleri 882 milyon YTL olarak gerçekleşti.

ANKARA - Posta Telgraf Teşkilatı'nın (PTT) 'banka' projesi işe yaradı. PTT geçen yılı 93 milyon YTL kârla kapattı. PTT'nin gelirleri 975 milyon YTL yükselirken, giderleri 882 milyon YTL olarak gerçekleşti. Gelirlerinin yüzde 30'unun da bir süre önce uygulamaya konulan PTT bank'tan sağlandığı belirtildi.
2002 yılını 10 milyon YTL zararla kapatan PTT, 2003 yılındaki kârını geçen yıl dörde katladı. 2003 yılında 23 milyon YTL kâr eden PTT'nin geçen yılki kârı 93 milyon YTL lira olarak gerçekleşti. PTT'nin geçen yılki gelirlerinin yüzde 69'unu posta hizmetlerinden, yüzde 30'unun PTTBank işlemlerinden, yüzde 1'inin ise diğer işlemlerden sağladığı belirtildi. PTT bu yılki kâr hedefini de 70 milyon YTL olarak açıkladı. Hizmet çeşitliliğini artıran PTT'nin Hazine'den 4 bin kadro talebinde bulunduğu da öğrenildi. Yeni personel alımı gerçekleşirse PTT, İş Bankası ve Akbank'la muhabir bankacılık, İGDAŞ'la da doğalgaz faturalarının şubelerden tahsili için anlaşma yapacak.