'Pure' destek ile marka adımı

'Pure' destek ile marka adımı
'Pure' destek ile marka adımı
İTO, Kalkınma Ajansı ile el ele verdi. Türkiye'den 11 genç tasarımcıyı kendi koleksiyonları ile Londra'da 'Pure London 2012 Fuarı'nda dünyaya tanıttı.
Haber: NURİYE DOĞU / Arşivi

Çocukluğundan beri moda ve tasarım hayalleri kurarken, bir gün kendini Londra’da bir defilede buldu. Üstelik izleyici olarak değil, tasarımcı olarak. Geceler boyu tasarladığı, çizdiği, biçtiği, diktirdiği ilk koleksiyonu ile... Bundan bir gün sonra, henüz hayallerine bu kadar yaklaştığını tahmin bile edemediği bir dönemde, etiketinde ‘kendi ismi’ yazan koleksiyonu ile Katar’dan ünlü bir butik ile el sıkıştı. Sonuç: Nisan ayı sonuna kadar yetişmesi gereken 132 parçalık ilk sipariş!
Hikâyeye konu olan Marmara Üniversitesi Tekstil Tasarımı Bölümü mezunu 25 yaşındaki Özge Nalbantoğlu ve 10 genç tasarımcı, İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) İstanbul Kalkınma Ajansı işbirliğiyle moda ve tasarımı destekleyen projesi kapsamında Londra’dan dünyaya açıldı. 12-14 Şubat tarihleri arasında ‘İstanbul Moda Atölyesi’ adı altında özgün koleksiyonları ile ‘Pure London 2012 Fuarı’nda isimlerini duyuran genç tasarımcılar İstanbul’a siparişle döndüler. İTO da ilk kez el attığı moda ve tasarım işini başarıyla tamamlamış olmanın gururuyla... 

İlk siparişi sermayesi olacak 
Genç tasarımcı Özge Nalbantoğlu, henüz etkinliğin heyecanını üzerinden atamasa da, ayağının tozuyla nisan sonuna kadar yetiştireceği siparişlerin peşine düştü. Tasarım, kumaş, üretim derken kısa zamanda Katarlı butiğin 132 parçalık siparişini yetiştirmek zorunda olan Nalbantoğlu’nun yeni hayali kendi adını taşıyan markasını kurmak. İTO sayesinde hayallerine beklediğinden de erken kavuştuğunu belirten genç tasarımcı, “Fuara sanki kendi şirketimle katılmış gibiydim. Ön bir tecrübe oldu. Ama tek başıma oralara gitmem mümkün değildi. Artık birkaç adım öndeyim” diyor. Yaşadığı tecrübenin heyecanını hâlâ taşıyan genç tasarımcı, Katarlı firma ile anlaşmış, siparişler devam edecekmiş. Buradan aldığı ilk parayı kafasındaki yeni koleksiyonu için sermaye yapmayı planlayan Nalbantoğlu, iki arkadaşının daha sipariş aldığını ve özellikle Arap ülkelerinden büyük ilgi gördüklerini söylüyor. 

İTO: Moda sınavından geçtik
İstanbul Kalkınma Ajansı, dört ayda 110 parçalık özel tasarım üreten gençlere kesenin ağzını sonuna kadar açtı. Estetik ve teknik giysi tasarımından tanıtım ve pazarlamaya kadar çok geniş yelpazede danışmanlık alan tasarımcılar, fuara da danışmanlarının rehberliğinde katıldı. İTO’nun ilk kez moda-tasarım alanında bir tecrübe kazandığını ve bunun devam edebileceğini belirten İTO Avrupa Birliği Şubesi, bunun sadece genç tasarımcılar için değil Türkiye için de önemli bir gelişme olduğu görüşünde.

bigPara.com