Puslu 'hava'yı bakan da dağıtamadı

Puslu 'hava'yı bakan da dağıtamadı
Puslu 'hava'yı bakan da dağıtamadı
Çalışma Bakanı Faruk Çelik, THY'den atılan 305 kişi için THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu ile görüştü ancak işe geri dönüş kararı çıkmadı.
Haber: HACER BOYACIOĞLU - hacer.boyacioglu@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - Türk Hava Yolları’nda grev yasağına karşı yapılan protesto sonucu işten atılan 305 çalışan için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’le THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu arasındaki görüşmeden de olumlu sonuç çıkmadı. İşten atılmalarının 22’nci gününü geride bırakan 305 kişi için tek umut artık mahkemeler olacak. 

1.5 saat görüştüler
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu arasında işten çıkarılan personelin işe dönmesi konusunda yapılan görüşme dün sessiz sedasız gerçekleştirildi. Yaklaşık 1.5 saat süren görüşmeden ise olumlu sonuç çıkmadı. Topçu’nun 305 kişiyi işe alma konusunda geri adım atmadığı belirtildi. Görüşme sonrasında olumsuz sonuç bildirmek istemeyen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in gazetecilerle bir araya gelmeme çabası da dikkat çekti. 

Yönetim kurulu kararlı
İşten çıkarılanların bir kısmının eyleme dahi katılmadıkları iddiaları geçen günlerde THY yönetimine de sorulmuştu. THY Yönetim Kurulu üyesi Mehmet Büyükekşi bununla ilgili olarak, “Kurunun yanında yanan yaşlar da olabilir” yanıtını verirken, önce bu iddiayı kabul etmeyen THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu da “Belki de arada haksız şekilde işten çıkardığımız birkaç kişi vardır” demekle yetinmişti.

VİDEO İLE TESPİT EDİLDİ
Hava-İş’in açıklamasına göre çalışanlar, insan kaynaklarında kurulan video izleme odalarında; yasal boş gününde veya görevi sonlanmış üyelerin açıklamaya katıldığı tespit edilerek işten çıkarıldı. Üyelerin de yasal hastalık raporları onaylatılmadı. İşten atılanlar arasında ise 11 işyeri sendika temsilcisi ve 1 sendika denetim kurulu üyesi de bulunuyor.

bigPara.com