PUSULA

Mali piyasalar haftanın son günü 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle yarım gün açık kaldı. Kısa günde tüm piyasalarda hacimsiz dar bantta işlemler oldu.
Haber: ESİN ÇETİNEL / Arşivi

BORSA 31.000 DESTEĞİ ÖNEMLİ Mali piyasalar haftanın son günü 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle yarım gün açık kaldı. Kısa günde tüm piyasalarda hacimsiz dar bantta işlemler oldu. Bir önceki günün devamı niteliğinde hisse senedi ve dövizde düşüş, faizde ise yatay seyir korundu. Dün tek seans açık kalan İMKB'de satış baskısı sürdü. ABD Merkez Bankası FED'in 1 Kasım'da yapacağı toplantısında faiz artırımı yapacağı, hatta aralık ayındaki toplantısında 0.25'lik bir faiz artırımının daha gerçekleşeceğine ilişkin endişeler piyasadaki satışları artırıyor. Bu arada 2006 başından itibaren hisse senedi gelirine vergi uygulaması da piyasadaki rahatsızlığı artıran bir başka unsur oldu. Dün Arjantin ve Brezilya gibi gelişmekte olan ülke borsalarındaki düşüşlerin de desteğiyle satıcılı açılan İMKB, günü 234 puan düşüşle 31.038'den tamamladı. Tek seansın işlem hacmi ise 377.9 milyon YTL ile yine düşük seviyelerini korudu. Bayram tatili öncesinde uluslararası piyasaları takip edecek olan İMKB'de FED faiz artırımı riskini almak istemeyenlerin satışları devam edebilir. Buna karşın piyasa açısından 31.000 önemli bir destek seviyesi. Piyasa oyuncuları bayram tatili nedeniyle 2.5 gün açık kalacak olan haftada bu seviyenin kırılmamasına çalışacak. Buna karşın olası satışların artması halinde piyasa açısından 31.000 desteğinden sonra 30.700 ve daha sonra psikolojik destek seviyesi olan 30.000 ön plana çıkacaktır. Ancak uluslararası piyasalarda çok sert hareketler yaşanmazsa kısa haftada 31.000 seviyesinin altı şimdilik zor görünüyor. Önümüzdeki kısa haftada piyasalar Ramazan Bayramı nedeniyle 2.5 gün açık kalacak.
FAİZ BEKLEMEDE Bono piyasasında yatay seyir korunuyor. Yarım gün açık kalan bono piyasaısında 9 Mayıs 2007 vadeli tahvilin faizi çok zayıf düşüşle günü yüzde 14.28 seviyesinden tamamladı. Önümüzdeki hafta 2.5 gün açık kalacak olan bono piyasasında tıpkı geçtiğimiz haftalarda olduğu gibi dar bandın korunması beklenmeli. Büyük bono portföyü taşıyan Türk bankalarının kontrolündeki bono piyasasının döviz ve hisse senedi piyasasına göre dış gelişmelere tepkisi daha zayıf kalıyor. Bu nedenle ABD Merkez Bankası FED'den beklenen 0.25'lik faiz artırımının gelmesi halinde piyasanın önemli bir tepki vermesi beklenmemeli.
DÖVİZ BAYRAM SATIŞI BAŞLADI Bayram tatili öncesi artan TL ihtiyacı yüzünden yatırımcılardan gelen döviz bozdurumları dün de sürdü. Paritenin de etkisiyle dolar günü 0,2 YKr değer kaybıyla 1,3500 YTL'den tamamladı. Avro ise bayram öncesi bozdurumları yüzünden 0,3 YKr düşüşle 1,6400 YTL'ye geriledi. Bayram tatili öncesi yerli yatırımcıların döviz bozdurumları kurlar üzerinde baskı yaratacak. Ancak FED toplantısı öncesinde önümüzdeki hafta riskini azaltmak isteyen yabancıların alımları gelebilir. Bu alımların gücü önümüzdeki hafta kurlarda yaşanması beklenen düşüşü engelleyebilir.