PUSULA

Bayram tatili sonrasında piyasalar hareketli bir gün geçirdi. Yabancıların da katılımıyla borsada sert bir çıkış yaşanırken...
Haber: ESİN ÇETİNEL / Arşivi

BORSA ÇIKIŞA DEVAM Bayram tatili sonrasında piyasalar hareketli bir gün geçirdi. Yabancıların da katılımıyla borsada sert bir çıkış yaşanırken, döviz piyasası paritedeki sert hareketleri kurlara yansıttı. Ancak günün en hareketli piyasası yine İMKB oldu. Gün boyunca alıcılı seyrin izlendiği İMKB'de endeks günü 678 puanlık çıkışla 33.830 puandan tamamladı. İşlem hacmi yükselmesine karşın bu hızlı yükselişe göre kifayetsiz kalarak 1.1 milyar YTL'de kaldı. Borsada dün Erdemir, Koç Holding, Sabancı Holding ve Eczacıbaşı İlaç hisseleri çıkışın lokomotifi oldu. Yabancıların da katıldığı alımlarla piyasa yukarı çekildi. Önemli bir beklenti bulunmamasına karşın piyasanın genelde Merkez Bankası'ndan bu hafta bir kotasyon indirimi geleceğine ilişkin beklentiyi satın aldığı gözlendi. Bu arada dış piyasalardaki toparlanma da dünkü çıkışı destekledi. Bayram öncesi yabancı alımlarıyla hızla yükselen borsada bu alımlar yabancı takasını da yüzde 65.85 düzeyine çıkardı. Dün de yabancıların kontrollü alımları sürdü. Piyasanın son günlerdeki sert çıkışı nedeniyle 34.000-34.500'de soluklanması ihtimali kuvvetli. Ancak bu ay 35.200-36.000 puan test edilebilir. Yeni bir beklenti bulunmamasına rağmen borsada yaşanan sert çıkışı başta yabancılar olmak üzere büyük portföy tutanların mal satmak için verdiği destek olarak yorumlayanlar da var. Bu nedenle takas hareketlerini yakından izlemenizi öneririm.
FAİZ MERKEZ BEKLENECEK Para Kurulu toplantısı öncesinde bono piyasasında sakin seyir korunuyor. Piyasanın gösterge kâğıdı olan 9 Mayıs 2007 vadeli tahvilin faizi yüzde 14.1 seviyesini korudu. Bugün toplanacak olan Para Kurulu kararını Merkez Bankası çarşamba günü açıklayacak. Piyasada Merkez Bankası'nın 0.25'lik bir faiz indirimi yapacağına ilişkin beklentilerse korunuyor. Ancak indirim yapılmazsa piyasanın bundan çok fazla etkilenmeyeceği görüşü de hâkim. Bu arada yarın AB Komisyonu, İlerleme Raporu ve Katılım Ortaklığı Belgesi'ni açıklayacak. Rapordaki ifadeler ve özellikle Türkiye'deki ifade özgürlüğü başta olmak üzere siyasi reformları uygulamasına ilişkin eleştiriler tansiyonu yükseltebilir.
DÖVİZ DOLAR YURTDIŞINDA ŞAHLANDI Döviz piyasası dış piyasaları takip etti. ABD Merkez Bankası FED'in faizini 0.25 artırması başta tahvil faizi ve doların değer kazanmasını birlikte getirdi. Dış piyasalarda avro karşısında dün bir ara son 18 ayın en yüksek seviyesini gören dolar yen karşısında ise son iki yılın zirvesine oturdu. Paritenin etkisiyle iç piyasada dolar, 1.2 YKr artışla 1.3660 YTL'ye ulaştı. Avro ise 1.2 YKr düşüşle 1.6150 YTL'ye indi. Kısa vadede döviz uluslararası piyasalardaki parite hareketlerini, TC Merkez Bankası'nın faiz kararına göre yön belirleyecek. Bu arada yıl sonu bilanço kapatması yapacak yabancıların döviz alımında artış yaşanabilir. Bu, kurlar üzerinde bir miktar baskı oluşturacaktır.