PUSULA

İlerleme Raporu, Merkez Bankası'nın yüzde 0.25'lik faiz indirimi gibi beklenen önemli gelişmelerin art arda gelmesiyle piyasalar yeniden beklentisiz kaldı.
Haber: ESİN ÇETİNEL / Arşivi

BORSA 35.800 ZİRVESİNİ DENEYECEK AB İlerleme Raporu, Merkez Bankası'nın yüzde 0.25'lik faiz indirimi gibi beklenen önemli gelişmelerin art arda gelmesiyle piyasalar yeniden beklentisiz kaldı. Buna rağmen İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda dün sürpriz yükseliş yaşandı. Gelişmekte olan piyasalar içinde yer alan Brezilya ve Arjantin borsalarındaki düşüşe rağmen İMKB'de dün yabancıların başı çektiği alımlarla endeks günü 861 puanlık çıkışla 34.709 puandan tamamladı. İşlem hacmi ise 1.4 milyar YTL oldu. Borsada dün yaşanan yükseliş şaşırtıcı güçte oldu. Yabancı yatırımcıların seçilmiş ve genelde İMKB 30 hisselerinde yaptığı yüklü alımlarla yaşanan çıkışta ilk soluklanma seviyesi 35.000-35.200'de bulunuyor. Bugün bu seviyeler test edilebilir. Ancak endeksin 35.000'i aşması halinde önümüzdeki hafta, 4 Ekim'deki zirve seviyesi olan 35.800 yeniden test edilecektir. Piyasa açısından ana direnç ise 35.800-36.000'de görülüyor. Yaklaşan yıl sonu öncesinde bilançosunu kapatmak isteyen yabancı fonlardan bir miktar satış gelebilir. Bu çıkış ise porftöy azaltmayı düşünenler için iyi fırsat yaratabilir. Mevcut seviyelerde piyasadaki hareketi daha yakından izlemenizi öneririm.
FAİZ YENİ DÜŞÜŞ ARALIKTA Merkez Bankası'ndan sürpriz olmayan 0.25'lik faiz indiriminin daha önce bono faizlerine yansıması yüzünden İMKB bono piyasasında faiz oranlarında önemli bir değişim yaşanmadı. Piyasanın gösterge kâğıdı 9 Mayıs 2007 vadeli tahvilin faizi bir önceki gün seviyesi olan yüzde 14.29'dan günü tamamladı. Bono faizleri Merkez Bankası faiz indirimi öncesinde de bu seviyelerdeydi. Kısa vadede yeni bir beklenti bulunmaması yüzünden bono faizlerinin mevcut seviyelerini koruma ihtimali kuvvetli. Aralık ayında ise Merkez Bankası'ndan yeni faiz indirimi beklentisi ve bankaların bilanço kapatma operasyonu kapsamında yapacağı işlemlere bağlı olarak bono faizlerinde yeni bir düşüş dalgası yaşanabilir. Kasım ayında ise faizde önemli bir hareket yaşanması şimdilik zayıf ihtimal.
DÖVİZ PARİTE İZLENİYOR Uluslararası piyasalarda geçen hafta boyunca hızla değer kazanan dolarda yaşanan durulma iç piyasaya da yansıdı. Gün boyunca uluslararası piyasalardaki hareketleri takip eden döviz piyasasında kurlarda sınırlı çıkış yaşandı. Gün sonunda dolar 0.2 YKr artışla 1.3660 YTL'den tamamlarken, paritedeki zayıf hareketin etkisiyle avro ise 0.1 YKr çıkışla 1.6080 YTL'ye çıktı. Kısa vadede uluslararası piyasaları izlemeye alacak olan döviz piyasasında yaklaşan yıl sonu nedeniyle halen dikkat çekecek boyuta gelmemesine karşın yabancılar alım yapabilir. Yabancı yatırımcıların genelde her yıl olduğu gibi kasım ayı boyunca Türkiye'deki pozisyonlarını küçülterek bilanço kapatma işlemi yapması ve buna bağlı olarak dövizde alımlarının artması bekleniyor.