PUSULA

Mali piyasalar borsa dışında oldukça sakin bir gün geçirdi.
Haber: ESİN ÇETİNEL / Arşivi

İMKB vergi indirimiyle zirvede
Mali piyasalar borsa dışında oldukça sakin bir gün geçirdi. İMKB ise öğle saatlerinde Başbakan Erdoğan'ın kurumlar vergisi oranlarının yüzde 30'dan, 20'ye çekileceğine ilişkin açıklamasıyla coştu ve yeni bir rekor daha kırdı. İlk seans sıkışık bir seyir izleyen İMKB, ikinci seans kurumlar vergisinin indirileceği ve bunun şirket karlarına olumlu yansıyacağı ayrıca yabancı sermayenin Türkiye'ye çekilmesini destekleyeceği beklentisiyle gelen yoğun alımlarla tırmanışa geçti. Borsa günü 874 puan çıkışla tarihi zirvesi olan 37.495'ten kapattı. İşlem hacmi 1.73 milyar YTL'ye çıktı. Borsa dün ikinci seans 3-4 kez 37.500'deki güçlü direncini denedi ancak geçmeyi başaramadı. Bugün 37.500 direnci yeniden denenecek. Piyasadaki güçlenen hareket bu seviyenin geçilebileceğini gösteriyor. Yüklü hisse taşıyan yabancı ve yerli oyuncular piyasanın yükselişine oynuyor. Dünkü kurumlar vergisi açıklaması da bu nedenle hızlı yükseliş için kullanıldı. Önümüzdeki günlerde de çıkış sürdürülmeye çalışılacak. Bundan sonraki ara dirençler 38.200-38.500 puanda. Piyasa 38.500'ün üzerinde tutunabilirse artık bundan sonraki orta vadeli hedef 40.000-41.000'de bulunuyor. Daha önemli ve ciddi direnç ise 40.000 ve 41.000'de karşımıza çıkıyor. Yatırımcıların bu seviyede artık hisse seçimine çok daha fazla dikkat etmesi ve piyasayı daha yakından takip etmesi gerekiyor.
FAİZ ENFLASYONU BEKLİYOR 2 Aralık'ta açıklanacak enflasyon verisi öncesinde bono faizlerindeki yatay seyir korunuyor. Bu hafta Hazine'nin itfası ve ihalesinin bulunmaması da yatay seyri destekliyor. Piyasanın yeni gösterge kâğıdı olan 28 Haziran 2007 vadeli tahvilin faizi bir önceki gün seviyesi olan yüzde 13.86'dan günü tamamladı. Enflasyon datası açıklanana kadar geçecek üç günde bono faizleri mevcut seviyelerini koruyacaktır.
DÖVİZ PARİTE İZLENİYOR Döviz piyasası pariteye bağlı hareketini dün de korudu. Ay başında toplanacak olan Avrupa Merkez Bankası'nın faiz artırımında sürpriz yapacağına ilişkin beklenti yüzünden uluslararası piyasalarda avro dolar karşısında değer kazandı. Paritenin dolar aleyhine hareketi iç piyasaya da yansıdı. Dolar günü 0.4 YKr değer kaybıyla 1.3580 YTL'den tamamlarken, avro ise 0.4 YKr yükselişle 1.6000 YTL'ye ulaştı. Kısa vadede döviz piyasasında paritedeki hareketlerin yanı sıra yerli ve yabancıların satışlarına bağlı olarak kurlarda düşük seviyenin korunması beklenmeli.