PUSULA

Uluslararası borsalardaki gerilemeye karşın İMKB dün de vergi indirimi açıklamasının yarattığı olumlu havayla çıkışını ve...
Haber: ESİN ÇETİNEL / Arşivi

İMKB'nin yeni zirvesi 38.088
Uluslararası borsalardaki gerilemeye karşın İMKB dün de vergi indirimi açıklamasının yarattığı olumlu havayla çıkışını ve rekorlarını sürdürdü. İkinci seans güçlenen çıkış ile İMKB günü 593 puan yükselişle rekor seviye olan 38.088 puandan tamamladı. İşlem hacmi ise yine yüksek bir seviye olan 1.75 milyar YTL oldu. Dünkü yazımda da belirtiğim gibi borsa için 37.500 puandaki ara direnç önemliydi. Bu ara direncin geçilmesi durumunda 38,200-38.500 puan gündeme gelecekti. Dün yoğun alımların etkisiyle rahat geçilen 37.500 direncinin ardından seans içinde birkaç kez denenmesine karşın 38.200 puan aşılamadı. Borsa gün içinde en yüksek 38.190'a ulaştı. Piyasa oyuncuları vergi indirimi nedeniyle şirket kârlarında artış olabileceği ve bu arada yabancı sermaye girişinin destekleneceği beklentisini kullanarak borsadaki yükselişi desteklemeye çalışıyor. Ancak son günlerde çok sert yaşanan yükseliş nedeniyle 38.200-38.500 dirençlerinde bir miktar kâr satışı gözlenebilir. Bu arada dünkü hızlı çıkışın lokomotifi yine İş Bankası ve ardından Akbank oldu. Bir süredir borsa kulislerinde iki bankaya ilişkin değişik söylentiler dolaşıyor ve bu hisselerde hareket yaratıyor. Buna karşın dün İMKB 30'daki hisseler dahil birçok iyi bilanço açıklamış hissede yaşanan ciddi kâr realizasyonları oldu. Bu artık bu seviyelerde hisse seçiminin daha büyük önem taşıdığını gösteriyor.
FAİZ GÖZLER ENFLASYONDA Bono faizleri beklendiği gibi mevcut seviyelerini korudu. Yarın açıklanacak kasım ayı enflasyon rakamı öncesinde dar bandın korunması beklenmeli. Dün de gösterge kağıt olan 28 Haziran 2007 vadeli tahvilin faizi özellikle valörlü işlemlerde zayıf çıkışla günü yüzde 13.93 seviyesinden tamamladı.
DÖVİZ AVRUPA FAİZ İÇİN TOPLANACAK Döviz piyasası pariteye bağlı hareketini koruyor. Avrupa Merkez Bankası ECB yöneticisi Lorenzo Bini Smaghi'nin bankanın faizini 0.25 puan artırabileceğini açıklaması dış piyasalarda avro'nun dolar karşısında değer kaybına neden oldu. Piyasa oyuncuları bugün öğle saatlerinde toplanacak olan bankanın sürpriz yaparak daha yüksek bir faiz artırım yapabileceği beklentisini satın almış ve bu nedenle hafta içinde avro değer kazanmıştı. Dün dış piyasalarda avrodaki kan kaybı iç piyasaya da yansıdı. Dolar günü 0.2 YKr yükselişle 1.3600 YTL'den, avro ise bir önceki gün seviyesi olan 1.6000 YTL'den kapattı. Kısa vadede döviz piyasası pariteyi izlemeyi sürdürecek.