PUSULA

Önceki gün akşam kredi derecelendirme şirketi Standard and Poor's'un Türkiye'nin görünümünü pozitife çevirmesi tüm mali piyasaları olumlu etkiledi.
Haber: ESİN ÇETİNEL / Arşivi

BORSA S&P ÇIKIŞI DESTEKLEDİ Önceki gün akşam kredi derecelendirme şirketi Standard and Poor's'un Türkiye'nin görünümünü pozitife çevirmesi tüm mali piyasaları olumlu etkiledi. Geçen yılın son ayında diğer etkin kredi kuruluşu olan Moody's'in Türkiye'nin notunu yükseltmesinin ardından zaten bu yılın ilk çeyreğinde S&P'den önce görünümde bir iyileşme, ikinci üç ayda ise not artırımı bekleniyordu. Bu yüzden S&P açıklaması not artırımının ilk adımı olarak yorumlandı. Bu açıklamaya yine en sert tepkiyi İMKB verdi. Güne alımlarla başlayan İMKB uluslararası piyasalardaki toparlanmanın da etkisiyle günü 583 puan artışla 44.434'ten tamamladı. İşlem hacmi 1.74 milyon YTL'ye ulaştı. Uluslararası piyasaları izlemeye alan İMKB kısa vadede dış borsalar, ay sonu toplanacak ABD Merkez Bankası'nın faiz kararı, petrol fiyatları ile rotasını çizecek. Kısa vadede bu konulardaki gelişmeler belirleyici olacak. Ancak piyasa orta vadeli çıkış trendini koruyor. Önümüzdeki günlerde ise dün geçilemeyen 44.600 direnci test edilebilir.
FAİZ YATAY SEYİR KORUNACAK Para Kurulu'ndan beklenen karar çıktı ve bono faizlerini belirleyen önemli göstergelerden biri olan kısa vadeli faiz oranları değiştirilmedi. Piyasa zaten mart ayına kadar geçecek sürede yeni bir faiz indirimi beklemediği için bu bono faizleri üzerinde etkili olmadı. 5 Eylül 2007 vadeli tahvilin faizi bir önceki gün seviyesi olan yüzde 13.39'dan günü tamamladı. Kısa vadede faizde önemli bir hareket yaşanması beklenmemeli.
DÖVİZ MERKEZ MÜDAHALE EDECEK Mİ? Uluslararası piyasalarda değer kaybına uğrayan dolar iç piyasada da gerek parite gerek yabancıların da katıldığı satışlara bağlı olarak geriledi. Dolar günü 0.2 YKr düşüşle 1.3270 YTL'den, avro ise. 0.2 YKr kayıpla 1.6270 YTL'den
kapattı. Bankacılar dün de Londra'dan ağırlıklı olarak satış geldiğini söyledi. Halen bir dolar 0.77 avrodan oluşan döviz sepeti 2.573 dolara kadar geriledi. Yani kurlar bugüne kadar 1.2580 YTL civarında dövize müdahale eden Merkez Bankası'nın müdahale seviyesinin de altına indi. Bu yüzden para yöneticileri Merkez'den her an bir müdahale geleceği beklentisiyle temkinli hareket ediyor. Buna karşın yurtdışından da devam eden döviz girişleri yüzünden kontrollü düşüş yaşanıyor. Merkez Bankası'nın ise döviz alıp piyasaya zaten bol olan YTL vermek istememesi yüzünden müdahale konusunda acele etmediği görüşü kuvvetlenmeye başladı. Kısa vadede Merkez Bankası'nın izleyeceği politikaya göre kurlar rotasını belirleyecek. Ancak genel olarak bakıldığında Merkez Bankası kurlara müdahale etse bile dünyadaki likidite bolluğunun yanı sıra Türkiye'nin hızla düzelen makroekonomik göstergeleri yüzünden yabancı girişlerinin sürmesi ve bağlı olarak kurların düşük seviyelerini koruması beklenmeli.