Putin: 2009 çok zorlu bir yıl olacak

Putin: 2009 çok zorlu bir yıl olacak
Putin: 2009 çok zorlu bir yıl olacak

Putin, ?3 trilyon rublelik paket hazırladık? dedi.

MOSKOVA - Rusya Başbakanı Vladimir Putin, hükümetin küresel ekonomik krize karşı aldığı önlemleri savunarak, 3 trilyon rublelik (90 milyar dolar) önlemler paketinin ülkenin bu krizden çıkmasını sağlayacağını söyledi. Putin, Rus parlamentosunun alt kanadı Duma’da yaptığı ilk yıllık konuşmasında, “Sorunlar bizden dolayı ortaya çıkmadı. Bu konuda kimse farklı düşünmüyor. Rus ekonomisindeki durum genellikle küresel eğilimlerden farklı değil” dedi.

Ekonomi küçülüyor
Özellikle 2009’un çok zorlu bir yıl olacağını ifade eden Putin, ancak bu durumu kamu binaları inşa ederek, doğum oranını artırarak, silahlı kuvvetler için konut sağlayarak, okulları bilgisayarla donatarak ve okullardaki internet erişimini artırarak dengelediklerini kaydetti. Rusya’nın 1.7 trilyon dolarlık ekonomisi hızlı büyümenin ardından krizle birlikte küçülmeye başlamış, geçen yıl aralıktan itibaren ülkedeki işsizlik oranı yarım milyondan fazla kişinin işini kaybetmesiyle son beş yılın en yüksek seviyesine ulaşmıştı.
Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev, hükümeti birkaç kez ekonomik krize karşı önlemlerde yavaş kalmakla suçlamıştı. Bazı ekonomistler bütçede petrol fiyatının 41 dolar öngörüldüğünü ve petrol fiyatlarının 49 dolara kadar yükseldiğini, ancak buna rağmen ülke ekonomisinin yıl içinde yüzde 8 küçülebileceğini belirtiyor. (afp)