Putin devreye girdi BP hisseleri sattı

Putin devreye girdi BP hisseleri sattı
Putin devreye girdi BP hisseleri sattı
Rusya Devlet Başkanı Putin'in de devreye girmesi ile birlikte BP, TNK-BP'deki yüzde 50 hissesini 20 milyar dolara Rosneft'e sattı.

British Petrol (BP) Rusya ’da bulunan ortaklığı TNK-BP’den çıkıyor. Şirket elinde bulundurduğu 20 milyar dolar değerindeki yüzde 50 TNK-BP hissesini Rus devlet şirketi Rosneft’e satıyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in de aracılık yaptığı hisse satışı işlemleri önceki akşam sözlü olarak tamamlandı. Satın alma sadece resmi imzaların atılmasına kaldı.
2003 yılından beri Amerikalı girişim sermayesi AAR ve BP’nin elinde bulunan TNK-BP’nin pisaya değeri 40 milyar dolan civarında. Daha önce AAR TNK-BP’de bulunan yüzde 50 civarındaki hissesinin oranını yüzde 75’e çıkarmak için BP’ye 10 milyar dolar teklif etmiş, fakat BP bu teklifi kabul etmemişti.
Gelirinin yüzde 10’unu sağlıyordu
Rosneft TNK-BP’den satın alacağı hisseler için BP’ye 20 milyar dolar ödeyecek. Aynı zamanda BP’nin Rosneft’te yüzde 12 hissesi bulunuyor. BP’nin bu hisselerinin değeri’nin 12 milyar dolar değerinde. TNK-BP BP’nin 2011 gelirlerinin yüzde 10’unu sağlıyordu. ( EKONOMİ SERVİSİ)

bigPara.com