Putin sözünü tuttu

Geleneksel Ortodoks bağları nedeniyle KKTC'ye mesafeli duran Rusya, ticaret ve yatırım olanaklarını görüşmek üzere ilk kez bir işadamı heyetini Kuzey Kıbrıs'a gönderme kararı aldı.
Haber: SERKAN DEMİRTAŞ / Arşivi

ANKARA - Geleneksel Ortodoks bağları nedeniyle KKTC'ye mesafeli duran Rusya, ticaret ve yatırım olanaklarını görüşmek üzere ilk kez bir işadamı heyetini Kuzey Kıbrıs'a gönderme kararı aldı.
Devlet Başkanı Vladimir Putin'in de desteklediği ziyaret konusundaki çalışmaların sürdüğü, ekimde gerçekleşebileceği kaydediliyor. Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Ali Erel, gelişmeyi doğrularken, "Amerikalı işadamları da geldi ama somut sonuç doğurmadı. Umarız bu sefer olur" dedi.
Başbakan Tayyip Erdoğan'ın ocak ayında yaptığı Moskova ziyareti sırasında Kuzey Kıbrıs'a uygulanan ambargoların hafifletilmesi için atılacak adımlar ele alınmıştı. Bu adımlar arasında Rus şirketlerinin Kıbrıs Türk tarafıyla da ticaret olanakları geliştirmeleri ve yatırım yapmaları öngörülmüştü. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in de desteklediği bu adımlar ancak gelecek günlerde yaşama geçirilebilecek.
Önce Güney'e geçecekler
Edinilen bilgilere göre Rusya Ticaret Odası'na bağlı işadamları KKTC'ye giderek muhataplarıyla temaslarda bulunacaklar. Ancak bunun nasıl gerçekleşeceği konusundaki çalışmalar henüz tamamlanmadı. Rus kaynaklar, heyetin önce Güney Kıbrıs'ta temaslarda bulunacağını, oradan Kuzey Kıbrıs'a geçeceğini kaydediyorlar. Heyetin başında da eski başbakanlardan, önde gelen Rus siyasetçi Yevgeni Primakov ya da bir yardımcısının olması öngörülüyor.
İkinci bir olasılık ise 19-21 Ekim günlerinde Antalya'da yapılacak Türk-Rus İş Konseyi toplantılarına katılacak Rusların bir bölümünün KKTC'ye geçmeleri.
Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Ali Erel, Rusların ziyaretinin, ilk olması açısından önemine dikkat çekti. Erel, "Amerikan şirketlerinin ziyaretinden sonuç çıkmadı. Rusların ki böyle olacak mı göreceğiz. Ama yine de Kuzey Kıbrıs'ın varlığının tescili açısından önemli" diye konuştu.