Putin ve Erdoğan telefonla görüştü, sinek krizi çözülüyor

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefonla görüştü. Erdoğan ve Putin arasındaki telefon görüşmesi, Başbakan Erdoğan'ın Beyrut'ta kaldığı Intercontinental Phoenicia Oteli'nde gerçekleşti.

BEYRUT - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefonla görüştü. Erdoğan ve Putin arasındaki telefon görüşmesi, Başbakan Erdoğan'ın Beyrut'ta kaldığı Intercontinental Phoenicia Oteli'nde gerçekleşti.
Başbakanlık Sözcüsü Akif Beki, Putin ve Erdoğan'ın görüşmesi ile ilgili olarak basın mensuplarına bilgi verdi. Beki'nin yaptığı açıklamada, Putin'in, Başbakan Erdoğan'ı cevaben aradığı belirtilerek, görüşmede Rusya Federasyonu Veterinerlik ve Bitki Karantina Dairesi'nin, Türkiye'den yaş sebze ve meyve ithalini geçici olarak durduran kararının ele alındığı belirtildi.
'Rus heyetini bekliyoruz'
Görüşmede, Erdoğan'ın Putin'e, 2 Haziran'da konuyla ilgili olarak Türkiye'den Rusya'ya bir heyet gönderildiğini, Rusya'dan da aynı şekilde bir heyet beklenildiğini söylediği ifade edildi.
Başbakan Erdoğan'ın, Türkiye'deki çiftçi ve üreticilerin mağduriyetinin giderilmesi için Başkan Putin'den yardım istediği kaydedildi. Putin'in de görüşmede, konuyu daha önceden bilmediğini, Başbakan Erdoğan'ın yaptığı telefon görüşmesi talebinden sonra konuyu incelettiğini ifade ettiği belirtildi.
Putin'in Erdoğan'a sorunun siyasi bir yönü bulunmadığını söylediği, bu görüşmeden sonra da Rusya Federasyonu Büyükelçisi Pyotr Stegniy'in hükümeti arayarak Tarım Bakanı ile görüşebileceğini açıkladığı öğrenildi. Erdoğan ve Putin'in tarım bakanlarının buluşmaları için mutabakata vardığı ifade edildi.