Rabobank Şekerbank'a ortak olacak

Şekerbank Personeli Munzam Sosyal Güvenlik Yardımlaşma Sandığı Vakfı ile ortaklık anlaşması imzalayan Hollandalı bankacılık devi Rabobank yüzde 36.5 hisseyle Şekerbank'ın hakim hissedarı olacak.

İSTANBUL - Şekerbank Personeli Munzam Sosyal Güvenlik Yardımlaşma Sandığı Vakfı ile ortaklık anlaşması imzalayan Hollandalı bankacılık devi Rabobank yüzde 36.5 hisseyle Şekerbank'ın hakim hissedarı olacak. Anlaşmaya göre Şekerbank Personeli Munzam Sosyal Güvenlik Yardımlaşma Sandığı Vakfı, hisselerinin yüzde 36.5'lik bölümünü Rabobank'a satacak. Dünyanın AAA kredi notlu tek özel bankası Rabobank yakın gelecekte Şekerbank'ın yüzde 51'ine sahip olmak için diğer hissedarlara çağrı yapacak. Şekerbank A.Ş.'nin yüzde 100 hissesinin satış bedeli 340 milyon 101 bin YTL (250 milyon 258 bin 784 dolar) ve Rabobank'ın ilk etapta alacağı yüzde 36.5'lik hissenin karşılığı 124 milyon 137 bin 116 YTL (91 milyon 344 bin 456 dolar) olarak belirlendi.
Sermaye sağlayacak
Anlaşmaya göre 1 YTL nominal bedelli hissenin satış fiyatı 2.72 YTL'ye geliyor. Dün İMKB'de Şekerbank hissesinin kapanış fiyatı 4.76 YTL. idi. Buna göre Şekerbank hisseleri Rabobank'a piyasa fiyatının yüzde 42.8 altında fiyatla satılmış olacak. Edinilen bilgiye göre Şekerbank, 300 büyük kooperatifin oluşturduğu bir banka olan Rabobank ile ortaklık sonrası ipotekli konut kredisi, bireysel krediler, KOBİ'ler, tarım ve gıda sektörlerine yönelecek. Rabobank, Şekerbank'ın gelecekteki büyümesi için gerekli sermayeyi sağlayacak.
Şekerbank Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Hasan Basri Göktan yaptığı açıklamada, "Müşterilerimizin yatırımları ve finansal işlemleri için en güvenilir banka olmak istiyoruz. Rabobank'ın desteğiyle pazardaki yerimizi güçlendirecek ve müşterilerimize daha geniş ürün yelpazesiyle hizmet vereceğiz" dedi.
Şekerbank'ın kendilerinin uluslararası ülke bankacılığı stratejisine çok uygun olduğunu söyleyen Rabobank International Yönetim Kurulu Üyesi Harry Roo, "Hedefimiz, geliştirdiğimiz lokal bankalar aracılığıyla müşterilerimize daha yakın çalışmaktır" diye konuştu.
Satıştan önce Şekerbank'ın ortaklık yapısı şöyleydi: 'Konya Şeker yüzde 5.14, Konya Pancar Kooperatifi yüzde 1.46, Şekerbank Personel Vakfı yüzde 9.075, Şekerbank Munzam Vakfı yüzde 42.96, diğer ortaklar yüzde 4.738, halka açık bölümü yüzde 36.60.'