Rafineriler Ceyhan'da istihdam yaratacak

Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Ham Petrol Boru Hattı ile petrol limanı haline gelen Adana'nın Ceyhan ilçesinde biri yabancı üç firmanın rafineri kurma çalışması, "yüzyılın projesine" umut bağlayan yöre halkını heyecanlandırdı.

ADANA - Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Ham Petrol Boru Hattı ile petrol limanı haline gelen Adana'nın Ceyhan ilçesinde biri yabancı üç firmanın rafineri kurma çalışması, "yüzyılın projesine" umut bağlayan yöre halkını heyecanlandırdı. Ceyhan Ticaret Odası Başkanı Ali Duru, Petrol Ofisi ve Çalık Grubu'nun yanı sıra bir yabancı firmanın da hukuk müşavirini Ceyhan'a göndererek, rafineri yatırımı için fizibilite çalışması yaptığını belirtti.
Ali Duru, gelen hukuk müşavirinin firmanın adının şimdilik gizli tutulmasını istediğini belirterek, rafineri kurulabilecek uygun yerleri gösterdiklerini söyledi.
'BTC umut oldu'
Duru, "Tapu ve kadastro düzeyinde de gerekli çalışmaları yaptık. Söz konusu firma, yatırım kararı için hukuk müşavirinin raporunu bekliyor" dedi. Duru, özellikle emek yoğun bir sektör olan rafinerinin, ilk etapta 300-500 kişiye istihdam sağlayacağını, rafinerinin kapasitesine göre istihdam sayısının artacağını belirterek, şunları söyledi: "Ceyhan'da resmi rakamlara göre yaklaşık 3 bin işsiz var ancak, gerçekte bu sayı çok daha fazla. Çünkü, küçük bir tarım arazisinden üç-beş kardeş birden ekmek parası kazanmaya çalışıyor. Bu nedenle Ceyhanlı BTC hattına büyük umutlar bağladı."